Bořetická Frankovka z Vinařství Tři Čtvrtě

Březen, 15.03.2024 08:57

Jak se říká s jídlem roste chuť, v mém případě to rozhodně platí pro červená vína odrůdy Frankovka. Po frankovkovém nášupu v rámci slepé degustace minulý týden jsem si včera s radostí nadělil přídavek. Mladou a šťavnatou Frankovku ročníku 2022 z butikového vinařství Tři Čtvrtě. To sice nepatří mezi nejznámější vinařství z Bořetic, nenajdete ho v Salonu vín nebo průvodci Nejlepšími víny ČR, mezi frankovkofily si ale během pár let vybudovalo slušné renomé.

IMG_20240314_160240_Bokeh__01

Vína bez chemie, s láskou, z Bořetic,“ to je motto rodinného vinařství Tři Čtvrtě. Stojí za ním mladá vinařka Zuzana Bukovská, která vinařské povinnosti od svého otce začala přebírat v roce 2015 a o rok později již založila vlastní projekt.

Jsme v Bořeticích, tedy Velkopavlovická vinařská podoblast a jedna z obcí VOC Modré hory. Tady to ve sklepích a sudech kvasí a zraje v červené. Oblast je stručně řečeno srdcem červených vín na Moravě. Historicky se tu pracovalo s odrůdami jako Rulandské modré, Frankovka nebo Portugal modrý. Postupně přibyly další odrůdy jako Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a André.

Jednou z vyhlášených místních Cru pro červená vína je viniční trať Čtvrtě. Na ní má révu vysazenu i Zuzana Bukovská: „Naším hlavním pokladem je viniční trať Čtvrtě. Vinohrad vysázený z velké části v 70. letech s romantickým výhledem na Pálavu. Sprašové černozemě a jihozápadní orientace svahu jsou ideální pro pěstování modrých odrůd. Ne náhodou se tak naší vlajkovou lodí stala Frankovka a Svatovavřinecké, v těsném závěsu stojí Tramín červený a Neuburg.“

Ve dvou, respektive ve čtyřech se to lépe táhne. Vinařství Tři Čtvrtě tak spolu s vinařstvími Donatus, Michal Kacetl a víno Frlausovi utváří spolek Svéhlaví. Mladé vinaře spojuje kromě lásky k práci ve vinici také podobný pohled na to, jak by měla kvalitní vína vznikat. Základem je spontánní kvašení, po kterém následuje delší ležení na jemných kvasničných kalech. Vína z vinařství Tři Čtvrtě nejsou filtrována a většinou ani čiřena, před lahvováním zrají ve starých dubových sudech.

Před lety jsem tu v souvislosti s Vinařstvím Tři Čtvrtě psal o lehké Frankovce 2018 a příjemném cuvée FRSV 2017, tedy kombinaci Frankovky a Svatovavřineckého. Dnes tedy opět čistá Frankovka a to velmi povedená. Oproti ročníku 2018 přibylo v nové Frankovce nejen alkoholu, ale především komplexnosti, struktury a elegance. Krásně pitelné víno s jemným dotekem sudu, lehce zaměnitelné s některými víny od velkých rakouských jmen. V Rakousku je nekorunovanou frankovkovou královnou Dorli Muhr, u nás Zuzana Bukovská.

Frankovka 2022, Tři Čtvrtě, 14 %       Hodnocení: 89/100

Ve skleničce středně červená barva s rubínovými odlesky. Na nose je víno sebevědomé, zaplní bez problémů velkou sklenici, připomíná tóny malin, švestek, červeného rybízu a také fialky. Kombinuje energii mladého vína, čerstvých peckovin a jemnou kořenitost. V chuti je víno čisté, absolutně delikátní a vyvážené. Má krásně ovocný projev, svěží kyselinu a lehce vystupující taniny na patře. Frankovka 2022 je osobitá, doslova mizí ze sklenice, má slušnou délku a dochuť je příjemně odeznívající, s jemnou minerální slaností.

IMG_20240314_160106_Bokeh__01

PS: Jsem nadšen z nových etiket vinařství!:)

Frankovka

Okomentovat:

*

Loading...