Blýská se na Moravě na lepší časy?

Červen, 7.06.2011 05:13

Moje první cesta na Moravu za vínem před lety neskončila podle předpokladů. Žádné otevřené náruče místních vinařů a sklepmistrů se nekonaly. Pamatuji, jak jsme s kamarádem procházeli liduprázdnými vesnicemi v okolí Mikulova, všechny sklepy zamčené na petlice. Že bychom byli takoví smolaři? Nikoliv, takhle bohužel vypadá častá zkušenost turistů přijíždějících za vínem na Moravu.

Zážitek jsem si připomenul během loňského léta, kdy jsme s manželkou strávili několik dní v Novém Šaldorfu u Znojma. Víceméně jediným způsobem, jak se občerstvit během tropických veder, bylo navštívit některou z místních hospod a restaurací. Jediný sklípek, který jsme viděli byl ten, co patřil k našemu penzionu. Přitom co by člověk dal za dvojčičku bílého vypitou v chladném sklepě naplněném sudy vína a vonícím plísní na stropě…Ale abyste mě neobvinili z přílišného mrzoutství, mám i dobrou zprávu. V posledních letech to přece jenom vypadá, že vinařská turistika přestává být u moravských vinařů sprostým slovem.

Otevřeno sedm dní v týdnu

Příkladem budiž nová iniciativa šaldorfských vinařů. Pokud se do Nového Šaldorfu u Znojma vydáte letos, neměla by pro vás být návštěva některého z místních sklípků takovým problémem. Místní vinaři totiž založili občanské sdružení Modré sklepy, v rámci kterého mimo jiné garantují, že během turistické sezóny od května do listopadu, bude každý den minimálně jeden sklep pro veřejnost otevřen. Rozpis toho, jak se vinaři střídají, můžete nalézt na www.modre-sklepy.cz, kde je umístěn harmonogram otevřených sklepů a další údaje o sdružení. Pro inspiraci se šaldorfští zřejmě poohlédli do sousedního Rakouska, kde podobný systém dlouhá léta úspěšně funguje pod názvem Buschen schank. Snad sdružení Modré sklepy vyhodnotí letošní turistickou sezónu pozitivně a jejich iniciativa se rozšíří po Moravě jak morová rána ve středověku. Tedy rychle a nekompromisně.

Sklepní maratony

Další možností, jak navštívit moravské sklípky, i když nemáte kontakt na některého konkrétního vinaře, je Festival otevřených sklepů. Ten funguje od roku 2008 a v rámci tří vinařských podoblastí se do něj zapojilo již 14 vinařských obcí a 103 vinařů. Letos již proběhl festival v obcích pod Pálavou a příští šanci, konkrétně obrazit 40 sklepů, mají zájemci na konci července ve Velkých Pavlovicích, Bořeticích, Kobylí, Němčičkách a Vrbici. Sklepy jsou vždy v rámci akce otevřeny vždy jen na pár dní, takže o návštěvníky nemají nouzi. To je také nevýhoda celého festivalu. V uvedeném termínu se ve sklepích potkáte s dalšími tisícovkami vína chtivých turistů, a to nemusí být pro každého úplně lákavá představa. I když proti gustu…

Víno sladěné s hudbou

Zajímavými vlaštovkami, co se týká tuzemské vinařské turistiky, jsou také akce, které letos pro příznivce kvalitního vína a hudby připravila vinařství Sonberk a vinařství Baloun. Do praxe uvádí jeden ze světových trendů vinařské turistiky, tedy spojit zážitek z vína se zážitkem kulturním v podobě koncertu či výstavy. O uplynulém víkendu se tak přímo ve vinařském domě na Sonberku v Popicích uskutečnil koncert argentinsko-britského kytaristy Dominica Millera, známého díky spolupráci se zpěvákem Stingem. Podle fotek zveřejněných na Facebooku, to zřejmě byla povedená akce, která neměla nouzi o návštěvníky. Radomil Baloun si zase na+ 13. července pozval do svého vinařství světoznámou písničkářku Suzanne Vega. Podobné komornější akce jsou zajímavou alternativou k velkým masovým akcím typu Festival vína VOC Znojmo. Těch je ostatně na Moravě také stále více a více.

Vinařem na vlastní kůži

Vinařská turistika prostě frčí, a to nejen u nás, ale i ve světě. Stále více tuzemských vinařů si zaplaťpánbůh uvědomuje potenciál, který jim tato módní vlna přináší. Díky rozšířeným službám poskytovaným přímo ve vinařství mohou nejen zvýšit své prodeje (málokdo do vinařství přijede, aniž by si nějaké to víno neodvezl), ale hlavně budovat věrnost a dlouhodobý vztah se svými zákazníky. Díky degustacím mohou vinaři získat okamžitý a bezprostřední zpětnou vazbu na svá vína.V posledních letech tak například roste skupina vinařství, která investují do vlastních ubytovacích kapacit. Milovníci vína tak mohou strávit dovolenou co nejblíže svému oblíbenému vinaři. Penzion nedávno vybudovalo například Vinařství Petr Skoupil, bydlet můžete také ve Vinařství Kosík, Vinařství U Kapličky (pokud seženete pokoj), Vinařství Šoman nebo Vinařství Kovacs. Doufejme, že k nám brzy dorazí i další sympatický trend vinařské turistiky – zážitkové programy. Každý turista dnes hledá netradiční prožitky a některá vinařství v zahraničí proto návštěvníkům nabízí možnost „vzít lopatu do ruky“ a vyzkoušet si, jestlipak ta vinařina opravdu je ňáká dřina. Vyzkoušet si lze práci ve vinici nebo ve sklepě. Oblíbené jsou také například kurzy míchání odrůd, kdy si můžete zkusit namíchat vlastní cuvée.

Okomentovat:

*

Loading...