Bílé a červené z Wachau

Duben, 22.04.2013 08:11

Po celkem pravidelném popíjení červených vín jsem vpátek dostal ukrutnou chuť na šťavnaté suché říznější bílé víno. Odnesl to mladý rakouský Grüner Veltliner zvinařství Denk a doslova se po něm zaprášilo. V sobotu jsem opět vsadil na červenou kartu a do páru s chutí vyložil nazrálé Zweigeltrebe ročníku 2006. Takže vzhůru kDunaji!

Weingut Denk najdete vobci Wösendorf ležící na severním břehu řeky Dunaj, vsrdci Wachau. Ve vyhlášené vinařské oblasti je vysazeno něco kolem 1400 hektarů vinic, na kterých jasně dominují bílé odrůdy. Kromě již zmíněného Veltlínského zeleného je to Ryzlink rýnský, Chardonnay, Pinot Blanc nebo Neuburské. Modré odrůdy tvoří jen desetinu rozlohy vinohradů, nechybí mezi nimi typické odrůdy Zweigeltrebe, Svatovavřinecké nebo Modrý Portugal. Ačkoliv se slovo Wachau skloňuje zejména vsouvislosti se skvělými bílými víny (Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský), ani místní červená nelze opomíjet.O Wachau se někdy mluví jako o nejlepším vinařském regionu Rakouska. Jako by chtěli demonstrovat svou výjimečnost, pracují vinaři ve Wachau svlastním systémem klasifikace vín. Na lahvi tak kromě informací o odrůdě, ročníku, názvu vinařství a místě vzniku najdete některý ztermínů Steinfeder, Federspiel nebo Smaragd. Tušíte správně, že výrazem pro zelené ještěrky, které se rády vyhřívají vlétě vmístních vinicích, jsou označována ta nejlepší vína typu Auslese. Veltlínské zelené, které se dostalo do mé skleničky, byla zlatá střední cesta, tedy zkategorie Federspiel.

Grüner Veltliner 2011 Federspiel, Weingut Denk, 12,5 %

Nádherný a svěží Veltlín. Víno má světlejší barvu, zpočátku se ve skleničce objevuje jemné perlení. Aroma příjemné a voňavé, primárně ovocné, shruškou, nechybí jemná kořenitost. Vchuti je víno lehké, šťavnaté spěknou kyselinkou. Ovocný charakter doplňuje jemná mineralita, vzávěru nechybí typický pepř. Veltlín jako stehno, brutálně pitelné víno. Orientační cena: 280 Kč

Zweigeltrebe 2006 barrique, Weingut Denk, 12,5 %

Na tohle víno jsem byl zvědavý, nevěděl přesně, co od něj čekat. A udělalo radost. Aroma příjemné, akurátní intenzity, objevuje se ostružina, višeň a jemný dotek dřeva. Vchuti je víno elegantní, vláčné, lehčí sjemným tříslem. Na jazyku zralé peckové ovoce. Pěkně vyzrálé červené víno lehčího střihu, suché, žádný přepálený barrique, dubové dřevo tu hraje příjemnou podpůrnou roli. Vypít hned.Orientační cena: 359 Kč

1 komentář:

Anonymous

22. April 2013 11:32

Ještě na doplnění. Steinfeder pochází z názvu trávy, která kolem vinic často roste a Federspiel je výraz ze sokolnictví, je to ta pomůcka k zpětnému nalákání dravce.
Petr

Okomentovat:

*

Loading...