Báječný Modrý Portugal od Michlovského

Únor, 21.02.2013 09:53

Podtitul mého webu sice zní „Aby Češi nekupovali vsupermarketech splašky, ale ve vinotékách flašky,“ ale samozřejmě i ve velkých obchodních prodejnách se dá tu a tam narazit na velmi zdařilou lahev. Chce to jen pozorně vybírat a mít takříkajíc šťastnou ruku. Mě se to podařilo nedávno na Národní „v Máji“, kde jsem ulovil půllitrovku Modrého Portugalu 2006 od Miloše Michlovského. Víno parádní a navíc bylo s30% slevou. Tomu říkám šťastný nákup!

Představte si situaci, že sedíte na baru a chcete ulovit neznámou krasavici (či neznámého manekýna) pozváním na dvojku nebo nedejbože rovnou sedmičku vína. Ruku na srdce pravděpodobně nevytasíte hlášku „dáme sklenku Portugalu?“. Takové pozvání na Pinot, Cabernet nebo Merlot, to zní hned jináč…Modrý Portugal u nás prostě není sexy zbožím,tahle modrá odrůda je podle mého názoru jako málokterá jiná zatížena předrevoluční minulostí a nekvalitními víny z ní produkovanými. Ale najdou se i výjimky, které potvrzují pravidlo.Modrý Portugal je aktuálně pátou nejvysazovanější modrou odrůdou u nás. Nejdete ho ve vinicích zhruba na 640 hektarech (693 hektarů vroce 2006), kromě Velkopavlovické a Slovácké podoblasti je vrámci modrých odrůd poměrně slušně zastoupen i vČechách. Sláva této odrůdy je ale patrně nenávratně minulostí. Ve30. letech 20. století činil podle některých pramenů podíl Modrého Portugalu na moravských vinicích až 16 %. Aktuálně je to něco kolem 3 %. Hodně Modrých Portugalů okupuje regály vsupermarketech, diskontech a hypermarketech. Modrý Portugal je u nás prostě něco jako Braník pro pivaře, červené víno kodpolednímu chlebíčku či večerní detektivce. Část vín ztéto odrůdy se také na trhu objevuje jako hodně mladá, pod značkou Svatomartinská vína. Opět jednoduchost, nic nad čím by se muselo dlouze přemýšlet. O to větší radostí a lahůdkou bylo následující víno, MP jako řemen.

Modrý Portugal 2006, Vinselekt Michlovský, výběr zhroznů, 12,5 %

Pěkná rubínová barva, slušná viskozita. Aroma opulentní, hřejivé. Objevuje se vněm košík bobulového ovoce, černá višeň, koření. Vchuti hebké, objevují se višně, kávové tóny vdochuti. Jemné tříslo, nasládlý projev balancuje akurátní kyselinka. Krásně nazrálé, ve skvělé formě. Tohle je víno, které by chtěl popíjet někde na horské chatě u krbu zachumlaný do bavlněné deky…s krasavicí po boku..

Okomentovat:

*

Loading...