Báječná vína z Bolgheri

Říjen, 10.10.2019 08:12

Jestli je některý region synonymem moderní vinařské Itálie, tak je to rozhodně Bolgheri se svými Supertoskánskými víny. První vinice Bolgheri Sassicaia byla sice vysazna teprve v roce 1944, ale zpoždění oproti jiným vinařským oblastem zdejší vinaři rychle dohnali a dnes prodávají některá z nejdražších a nejvyhledávanějších vín celé Itálie. Bolgheri je stále v kurzu a neustále tu vznikají nová vinařství, mezi vycházející hvězdy rozhodně patří i Donna Olimpia 1898.

IMG_20191010_071239

Příběh vín z Bolgheri připomíná odraz ode dna. Vzniku supertoskánských vín napomohla v 60. letech 20. století klesající kvalita vín z Chianti a také přísná apelační pravidla DOC, která až příliš svazovala vinařům ruce v tom, jak mají vína dělat. Někteří z nich, včetně osobností typu Marchese Piero Antinori, se proto rozhodli vykročit vlastní cestou a postupně se zrodila legenda v podobě tzv. supertoskánských vín. Ta představovala něco zcela odlišného, než na co byli vínomilci od Toskánska zvyklí. Používání francouzských barikových sudů místo velkých sudů ze slavonského dubu, netradiční kombinace odrůd jako Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc nebo Syrah. S ohledem na časté používání tzv. Bordeaux odrůd se nabízelo srovnání s velkými víny tohoto věhlasného francouzského regionu. Novináři a kritici se do něj s chutí pustili a některá nadšená hodnocení v amerických médiích nebo prestižním časopise Decanter brzo vyvolala velkou poptávku po supertoskánských vínech.

V 80. letech tak vznikl velký boom tzv. Supertoskánců, v této dekádě vzniklo mnoho prestižních značek, které pak doplnila další vína v 90. letech. Samotný název „supertoskánské“ víno pak měl začít používat americký kritik Robert Parker, který řadu z těchto vín velmi vysoce obodoval a napomohl rostoucí poptávce i ceně těchto vín.

Vzhledem k tomu, že supertoskánská vína nesplňovala kritéria pro zařazení do apelačního označení DOC, byla dlouho označována jen jako „stolní vína“, od roku 1992 pak jako IGT. Až o několik let později se konsorciu místních výrobců podařilo prosadit pravidla pro výrobu vín Bolgheri DOC, Bolgheri Superiore DOC a Bolgheri Sassicaia DOC. Vína Bolgheri Rosso, Rosso Superiore nebo Rosé mohou být lahvována z odrůd Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot nebo jako cuvée těchto odrůd s maximálně 50% příměsí Syrah nebo Sangiovese. Jiné červené odrůdy jako Petit Verdot, mohou tvořit až 30 %. Od roku 2013 pak má Sassicaia vlastní DOC s výhledem povýšení do kategorie DOCG v relativně blízké buducnosti. Bílá vína Bolgheri Bianco jsou pak zejména z odrůdy Vermentino doplněné o odrůdy jako Sauvignon blanc a Trebbiano Toscano.

Kromě odrůdového složení konsorcium zdejších výrobců také stanovuje přísná pravidla pro maximální výnosy, s cílem udržet kvalitu vín. S rostoucí popularitou zdejších vín totiž nabobtnala i jejich produkce. Jestliže mělo Bolgheri do roku 1998 zhruba 200 hektarů registrovaných vinic, aktuálně je to více než šestinásobek. Údaj ze začátku letošního roku zní 1370 hektarů, z nichž 42 % tvoří Cabernet Sauvignon, 25 % Merlot, 9 % Cabernet franc a zbytek další výše zmíněné odrůdy.

dscf9896__sfondo

Místní sdružení výrobců tvoří 55 vinařství disponující 95 % zdejších vinic. Jedním z nich je vinařství Donna Olimpia 1898. Založené teprve v roce 2002, jako projekt tradiční italské vinařské rodiny Folonari. Dnes disponuje 45 hektary vinic, při jejichž výsadbě se pečlivě volily klony a podnože na základě spolupráce s univerzitou v Miláně. Odrůdové složení je v celku typické pro Bolgheri – Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Syrah a Petit Verdot z červených, Vermentino, Viognier a Petit Manseng pro bílá vína. Současné portfolio vinařství jsem nedávno ochutnal a udělalo na mne velký dojem. Zmínit se tu musím zejména o čistě odrůdovém Cabernetu Sauvignon (Campo alla Giostra) a Bordeaux blendu s názvem Millepassi.

Campo alla Giostra 2015 Bolgheri Superiore, Donna Olimpia 1898, 14 %

Víno, které je nově v sortimentu vinařství. Čistý Cabernet Sauvignon zrající 18 měsíců v sudech z francouzského sudu, pak šest měsíců v láhvi. Doslova uhrančivá cabernetová vůně, mix červených a tmavých peckovin, čisté tóny švestek, černého rybízu, malin nebo lékořice. V ústech svůdná kombinace robustnosti a elegance. Výraznější, ale krásně integrované tříslo, pěkná svěží kyselina a nádherně zakulacené „jammy“ ovocné tóny. Víno ještě neukázalo svůj potenciál, působí trochu svázaně, i tak je ale krásně pitelné, energické a vyvážené.

IMG_20191010_071327

Millepassi 2016 Bolgheri Superiore, Donna Olimpia 1898, 14,5 %

Kombinace odrůd Cabernet Sauvignon, Petit Verdot a Merlot, zrání dva roky ve francouzských dubových sudech, následně v láhvi. Ve skleničce tmavší rubínová barva, vůně ve skleničce je elegantní a vrstevnatá. Prim hrají čisté ovocné tóny, které připomínají švestky, černý rybíz, brusinky. Aromaticky koncert doplňují tóny pepře, kávy nebo fialky. Ve velké skleničce se víno krásně rozvoní. V ústech plné, s výraznou chutí. Vyšší kyselina, uhlazené sametové třísloviny zabalené do spousty ovocných tónů. Jemná stopa po dřevě, víno působí opravdu vybroušeným dojmem už nyní a časem ještě zestárne do krásy. Za mne jasný doklad toho, že Bolgheri nabízí krásná vína i mimo několik ikonických producentů.

IMG_20191010_071311

Loading...