Architektura a víno ve střední Evropě

Prosinec, 12.12.2013 09:20

Přesně takhle zní název výstavy, která je kvidění až do 26. ledna vpražské Galerii Jaroslava Fragnera. Moderní architektury jsem sice amatérským, za to vášnivým obdivovatelem. Občas si říkám, jestli jsem se vmládí neměl dát do architektonického učení. A víno? Stručně řečeno: Mikuláš Duda + víno = VSL. Vzhledem kuvedenému je jasné, že jsem si aktuální výstavu nemohl nechat ujít a minulý profičený pátek na Betlémské náměstí vyrazil.

Ksymbolickému padesátikorunovému vstupnému návštěvník vyfasuje u vstupu do expozice příjemnou pozornost, skleničku vína z vinařství Sonberk, Krásná hora, Karpatská perla nebo Salabka. Tedy vinařství, která jsou svýjimkou posledně jmenovaného součástí samotné výstavy. Ta představuje na čtyři desítky architektonicky zajímavých vinařství zregionu střední Evropy, pojatého vrozsahu dřívější Rakousko-uherské monarchie. Konkrétně jsou prezentovány skvosty zRakouska (hned 15 projektů!), Německa, Maďarska, Itálie a Slovinska. Česká republika má na výstavě čtyři zástupce (Sonberk, Gotberg, Krásná hora a pro mě dosud neznámé Zmeko), stejně jako naši slovenští sousedé (Elesko, Karpatská perla, Sanvin, Terra Parna).Celá výstava je vlastně poměrně komorní záležitost. Většina expozice se odehrává vjedné výstavní místnosti. Palec nahoru za zajímavé a tematicky vyvedené pojetí tohoto prostoru, kterému dominují sudy a zavěšené lahve. Na zdech pak návštěvníci najdou půdorysy vinařských staveb a půdní rysy zjednotlivých lokalit. A fotografie vinařských architektonických klenotů? Ty, kmému nepříjemnému překvapení, najdete na tabletech, které jsou rozmístěny na jednotlivých sudech. Možná jsem trochu staromódní, ale tento expoziční formát mi příliš nevyhovuje. Daleko radši bych uvítal nějaké ty skutečné velkoformátové fotografie, nebo třeba nedejbože 3D model. Kjednotlivým vinařstvím navíc kromě série fotek najdete na dotykových zařízeních vždy jen několik základních faktických údajů. Tak nějak jsem výstavu prošel, ale žádný „wow“ efekt se prostě nedostavil.Kvůli čemu se na výstavu vyplatí vyrazit je vkaždém případě doprovodný katalog, který si můžete na výstavě za nějakých 300 Kč zakoupit. Velkorysé, luxusní a elegantní provedení, krásné fotografie a také to, co výstava postrádá. Alespoň nějaké zevrubnější informace kjednotlivým vinařstvím, jejich filozofii a architektuře. Parádní kniha (200 stran, texty vanglickém a německém jazyce) je nejen připomínkou výstavy, ale hlavně skvělou inspirací pro cesty za vínem. Vždyť řada uvedených vinařství vNěmecku, Rakousku, Maďarsku nebo Slovensku je od našich hranic co by kamenem dohodil.Ačkoliv třeba výstava nenaplnila veškerá má očekávání, jsem za ni hrozně rád. Řekněme si to na rovinu, kvalitní moderní architektury u nás zase tolik nemáme a ve vinohradech už vůbec ne. Před vinaři, kteří se rozhodnou investovat do architektury svého vinařství, nebojí se netradičních řešení a jdou si svou cestou (i vpřípadě svých vín), se klaním. Jak se vknize trefně uvádí: „The truth is not just in wine – it is also in buildings.“ Jinak výstava bude putovní, vyrazit na ní bude možné například i vBratislavě (od 23. dubna). Harmonogram dalších výstav je kdispozici na stránkách www.wine-architecture.eu Tak vyrazte za inspirací a načerpáním pozitivní energie zmimořádných vinařských projektů.

4 komentáře:

Evas

16. December 2013 16:21

Uvažovala jsem, že se taky zajdu pokochat, ale ty tablety mě teda odradily. Taky jsem představovala expozici velkých formátů. Hm, asi si to nechám ujít…

podkorkem.net

16. December 2013 16:36

V rámci adventního toulání Prahou to může být příjemná zastávka (+ ten katalog je super)…ale třeba z Kojčic u Pelhřimova bych na výstavu speciálně nevyrážel:)

Anonymous

22. December 2013 19:23

hergot ta diskuze na archiweb.cz, to je tedy sila…

Okomentovat:

*

Loading...