Amerika v Bubenči

Duben, 4.04.2018 08:03

Jak často pijete americká vína? Já se přiznám, že sporadicky. Jednak mi přijde, že kvalita u nás není zas tak široce dostupná, americká vína mívají na můj vkus velmi často ambiciózní cenovku a tak nějak prostě po amerických vínech netoužím dnem a nocí. Když ovšem nedávno dorazilo pozvání do rezidence americké ambasády, na přehlídku kalifornských vín, nemohl jsem odmítnout.

IMG_20180315_153713_611

Celkem brzy po příchodu mne začalo mrzet, že jsem měl na akci jen hodinku a půl času, protože za tu dobu se dal stihnout jen zlomek z více než 100 prezentovaných vín z portfolia společnosti Californian Wines. Nádherné prostory rezidence amerického velvyslance (který byl na akci osobně přítomen a zdravil se s přítomnými vinaři) v pražské Bubenči daly akci velmi specifický a noblesní charakter a i díky nim se tahle odpolední degustace zařadila mezi to nejzajímavější, co jsem ohledně vína letos navštívil.

Na doporučení jsem stihl oběhnout několik vinných stánků a vesměs to skutečně stálo za to. Špatné bubliny rozhodně neměli u Domaine Carneros, tedy vinařství založeném slavnou šampaňskou rodinou Taittinger. Pěkná červená vína pak byla k ochutnání od vinařství Kenefick Ranch, které se specializuje zejména na Bordeaux odrůdy Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a také Merlot. Merlot Napa valley 2013 byl sametový, ovocně nasládlý, pěkně vyvážený, s tóny především červeného ovoce. Přístupné, líbivé a slušně dlouhé víno, ale zajímavější byly asi oba Cabernety. Cabernet Franc Caitlin‘s Selection 2013 v chuti s širokou paletou tónů od malin, červeného rybízu, švestek, přes lékořici nebo fialku. V chuti příjemné, šťavnaté s výraznějším tříslem, prostě zábavné. O poznání robustněji, nahuštěným dojmem pak působil Cabernet Sauvignon Chris’s Cuvée 2013, víno s typickými tóny ostružin, černého rybízu, švestek, sladce kořeněné, s tóny pepře, bylin. Krásně sladěné víno, z něhož potenciál k další archivaci doslova vyzařoval.

 IMG_20180315_142431

IMG_20180315_143347

Asi nejlepší Chardonnay jsem ochutnal u Grgich Hills Estate. Vinařství Mikea Grgiche patří mezi klasiku Kalifornie, před založením byl totiž zodpovědný za výrobu vín v Chateau Montelena, mimo jiné v době, kdy jejich Chardonnay 1973 uspělo v slavném degustačním klání s francouzskými víny v Paříži. Ze čtveřice vín mne úplně neuchvátil Zinfandel, tady bych se asi za láhev zdráhal vysázet avizovaných 11 stovek na dřevo… Když vezmu, za kolik se prodávají slušná Primitiva…ani Fumé Blanc mne nevystřelilo ze sandálů. Naopak Chardonnay 2015 bylo přímo ukázkové, v chuti s elegantní kombinací tónů exotického ovoce, zralých citrusů a sladké vanilky. Sudu tak akorát, dochuť dlouhá, krásně delikátní. Neméně povedený pak byl i Cabernet Sauvignon 2014, oproti Kenefick Ranch spíše noblesnějšího tradičního střihu, s tóny připomínajícími staré dřevo, trocha tabáku a s pěknou čistou ovocností. Přiznám se, že jsem „dost cabernetovej“ a tohle jako jó…

IMG_20180315_144854

Cabernetovej, ale rozhodně nepohrdnu ani kvalitním Pinotem a ten měli na stánku butikového vinařství Olivia Brion. Jak jsem se tu dozvěděl, jejich vína se prakticky mimo USA nedostanou, těch pár tisícovek lahví se prostě vychlastá bez problémů za velkou louží…A já se ani nedivím, k ochutnání bylo slušné Chardonnay a hlavně excelentní Pinot noir, verze ročník 2013. Na nose kombinace květin a červených peckovin, v chuti krásně strukturované, vrstevnaté, víno, které se doslova rozplývá na jazyku. Víno, které na sebe strhává pozornost, je noblesní, rafinované a rozhodně u něj můžete rozjímat o tom, jestli bylo dřív vejce nebo slepice… Jediným negativem tohoto vína je jeho cena, u dovozce 1490 Kč, tedy cenová kategorie, v rámci které už je ve světě vína z čeho vybírat…Každopádně Pinot, který se bude velmi pěkně vyvíjet ve sklepě.

 IMG_20180315_145529

Hodně zajímavými víny se prezentovalo vinařství Smith-Mandrone, sídlící v lesnatých kopcích Spring Mountain. Potešil a překvapil Riesling, připomínající se svou bohatou aromatikou a jemnými petrolejovými tóny vína z německé Mosely. Klasická odrůdová dvojice Chardonnay a Cabernet Sauvignon, to byla parádní vína, tady nebylo v rámci stylu co vytknout. A vlastně Smith-Mandrone zaujal více, než slavné Chateau Montelena, které se u stejného stánku rozlévalo také. Hodně „bubble-gum“ Zinfandel 2014 mne minul svým projevem úplně a Chardonnay 2014 bylo delikátně jemné, tak trochu až zakřiknuté… Tohle víno bych si asi potřeboval vychutnat v klidu a ve větším množství, než střídmém degustačním vzorku… pak bych ho možná plně docenil…

IMG_20180317_165945_154

Každopádně spoustu jsem toho nestihl ochutnat, což je velká škoda. Pokud se akci podaří zorganizovat i příští rok, rozhodně se opět rád přijdu podívat. Jestli budete mít také tu možnost, v každém případě jí neopovrhněte.  

Okomentovat:

*

Loading...