Amarone 2013 za čtyři stovky z Kauflandu

Květen, 12.05.2023 07:13

V tuzemských supermarketech nakupuji vína zcela výjimečně, protože náročnějšímu milovníkovi vín mají zdejší řetězce málokdy co nabídnout. Aniž bych viděl do střev nákupních oddělení těchto firem, něco mi říká, že tady jde především o kombinaci co nejnižší koncové ceny a nejvyšší marže. Přiznám se, že občas mne v nekonečně dlouhých regálech osloví kombinace vína z prestižní apelace za podezřele nízkou cenu. Naposledy to bylo v Kauflandu, v případě vína Amarone della Valpolicella 2013 z vinařství Folonari, za baťovských 399,90 Kč.

IMG_20230507_100822__01__01

O slavných italských červených vínech Amarone della Valpolicella tu píši v krátké době podruhé. Je to zhruba měsíc, co jsem se ve Veroně účastnil úžasné degustace sdružení rodinných vinařství spolku Famiglie Storiche, jehož cílem je mimo jiné zvyšovat renomé těchto komplexních červených vín. Na ochutnávce mimo jiné zaznělo, že členové spolku prodávají své láhve Amarone della Valpolicella v průměru za 35 euro, tedy nějakých 840 Kč. V případě vína z Kauflandu je tedy finální cena ani ne poloviční.

Přitom málokterá červená vína mají tak komplikovaný proces výroby, jako právě Amarone della Valpolicella. Před zpracováním se totiž hrozny nechávají pozvolna vysoušet na speciálních rohožích po dobu zhruba 100 dní, finální víno pak navíc zraje ve vinařství minimálně 24 měsíců, než je uvedeno do prodeje. Někteří vinaři přitom svým vínům dopřávají ležení mnohem delší. Vinařství jako Folonari svou cenovou politikou prostě nedělají většině výrobců radost.

Jak tedy chutná 10 let staré Amarone ze supermarketu za podezřele nízkou cenu? Nad mými obavami, že otevřu mrtvolu, nakonec před regálem vín vyhrála zvědavost. Amarone della Valpolicella jsou totiž vína s dobrým archivačním potenciálem, takže jsem to risknul. Na zadní etiketě Amarone della Valpolicella 2013 od Folonari je jako dovozce uvedena společnost GIV CZ. Docela by mne zajímalo, kde ty roky láhev stála nebo ležela. Zepředu trochu upatlaná, zadní etiketa se odlepuje, jak kdybych ji kupoval z druhé ruky někde na blešáku. Důležitý je ale samozřejmě především obsah.

Amarone della Valpolicella 2013, Folonari, 15 %   Hodnocení: 89/100

Klasický blend odrůd Corvina, Rondinella a Molinara. Víno má ve skleničce středně výraznou barvu s karmínovým nádechem. Ze začátku bylo víno ve vůni hodně zaražené, ale po několika hodinách se příjemně otevřelo. Kombinuje tóny sušeného peckového ovoce, připomínající třešně a švestky, s tóny fialky, kůže a tabáku. Docela hodně nazrálá aromatika, na kterou navazuje i delším ležením zjemněná chuť.  Tmavé sušené ovoce, koření a tón kůže v ústech doplňuje dobrá kyselost a v závěru vystupující třísloviny. Delší dochuť, lehce svíravá. Víno rozhodně neskrývá svůj pokročilý věk, je už spíše za svým vrcholem, ale stále má co nabídnout. Amarone je prostě držák! Pokud máte rádi starší vína, stojí s uvedenou cenovkou tohle víno za ochutnání.

IMG_20230507_100618__01

Okomentovat:

*

Loading...