Aglianico ze 100 let staré vinice

Leden, 6.01.2023 08:24

Nejzajímavější červená vína Kampánie většinou najdete pod označením jedné z apelací Taurasi DOCG nebo Aglianico del Taburno DOCG. Nejinak je tomu i v případě vína Bue Apis 2016, jehož základem jsou hrozny ze 100 let staré vinice osázené odrůdou Aglianico. Právě z ní se podle mnohých dělají ta nejvíce dlouhověká a strukturovaná červená vína jižní poloviny Itálie. Platí to i pro Bue Apis od Cantine del Taburno?

IMG_20230104_174912__01

Kampánie je historicky významný vinařský region kolem města Neapol. Zdejší krajina je velmi kopcovitá, ve vinicích najdete rozmanité půdní profily, část vinic roste na jedinečných vulkanických půdách. Celkem je v Kampánii vysazeno na 40 000 hektarů vinic. V modrých odrůdách vládne Aglianico a Piedirosso, v bílých pak odrůdy Greco, Co da Volpe, Falanghina nebo Fiano. Místní vinaři to prostě téměř výhradně hrají na lokální notu a mezinárodní, nám dobře známé odrůdy, se v Kampánii prosazují jen minimálně.

Odrůda Aglianico je vysazena napříč vinařskou Kampánií a v některých oblastech se tu navíc dochovaly i více než 100 let staré keře, vysazené v období před řáděním mšičky révokazu. Jedny z vůbec nejstarších keřů Aglianica má vinařství Feudi di San Gregorio, v některých případech jde o prastaré keře dosahující věku 120 až 180 let. Více než stoletými keři Aglianica ale disponuje i zmíněné vinařství Cantina del Taburno.

Odborníci i milovníci vín si na Aglianicu cení schopnosti odrůdy velmi dobře převést lokální specifika a podmínky do výsledné podoby vína. Podobně jako Pinot noir nebo Cabernet Sauvignon je tato odrůda velmi citlivá na terroir a jeho odlišnosti. Hrozny Aglianica mají tlusté slupky a velmi pozdě dozrávají. Uvádí se, že Aglianico se sklízí jako jedna z posledních odrůd v celé Itálii.

Vína odrůdy Aglianico, ač mohou pocházet z různých regionů, mají některé společné znaky. Jsou pevná a zároveň delikátní, často s minerálním charakterem, s animálními či bylinkovými tóny, spoustou červeného, ale i tmavého ovoce. V chuti jsou krásně strukturovaná, mají hloubku a charakter. A samozřejmě také třísloviny, často hodně tříslovin. Pokud se hrozny nenechají přezrát, objevuje se vínech také elegantní květinový charakter připomínající tóny růže nebo fialku.

Bue Apis 2016 Aglianico del Taburno DOCG, Cantine del Taburno, 14 % Hodnocení: 92/100

Vinice v nadmořské výšce 350 metrů nad mořem, jílovité půdy, stáří keřů až sto let. Čtyřicetidenní macerace hroznů, víno zrálo před lahvováním 18 měsíců v dubových sudech. Ve skleničce tmavě rubínová barva, s fialovým nádechem. Dobrá viskozita, zřetelná po stěnách sklenice. Ve vůni se víno postupem času krásně otevřelo. Kombinace švestek, černého rybízu, pepře, fialky a lékořice. Špetka tabáku. Takhle voní Itálie, nádech exotiky a sluníčka kolem Středozemního moře. V chuti celkem přísné, kombinace tmavého ovoce, lékořice, kávy a výrazných tříslovin, které určují charakter vína. Nechybí vyšší kyselina. Víno nepůsobí těžce, je relativně svěží, chlapácké a zároveň elegantní. Pěkně integrované tóny dřeva, dlouhý závěr. Bue Apis 2016 jsem otevřel zhruba po dvou letech ležení ve vinotéce, ale jeho potenciál je mnohem delší. Rád bych ho ochutnal třeba za dalších pět až sedm let.

Okomentovat:

*

Loading...