A tuhle znáte? Merwah

Prosinec, 12.12.2018 08:40

Asi se nebudu divit, pokud neznáte. Já ji do minulého týdne také neznal. Oxford Companion to Wine od Jancis Robinson, tedy jakási encyklopedie vína ji také nezná. To online katalog odrůd Wine-searcher.com ano, okrajově jejímu popisu věnuje dva titěrné odstavečky. Řeč je tu o bílé libanonské odrůdě Merwah.

IMG_20181209_111519

Libanonská vína jsou dlouholetou vášní Tomáše Blahuta (V11 winebar) a díky němu je Merwah v Praze. Začal totiž vozit novinku slavného vinařství Château Ksara. Víno bylo na trh prvně uvedeno letos a dle některých prohlášení se údajně jedná o první lahvovaný Merwah vůbec. Odrůda se totiž doposud prakticky používala jen pro výrobu stolních vín a do kupáží  s další libanonskou odrůdou Obaideh nebo mezinárodními odrůdami jako Chardonnay nebo Sauvignon blanc.

Vinice s odrůdou Merwah má Château Ksara vysazeny na severu země u vesnice Douma, na terasovitých vinicích v nadmořské výšce 1500 metrů nad mořem. Réva tu dosahuje stáří až 60 let. Dle některých názorů by Merwah mohl být neurčité příbuzenské vztahy s odrůdou Semillon.

Vinařství Château Ksara ve vinici nepoužívá pesticidy a herbicidy, hrozny jsou prakticky pěstovány organicky. Hrozny odrůdy Merwah se sklízejí v nízkých výnosech v polovině října a jsou vinifikovány s minimem zásahů. Víno zraje měsíc v kontaktu s kvasinkami, nepoužívá se žádné dřevo, jde čistě o nerez.

Merwah 2017, Château Ksara, 12,5 %          Hodnocení: 87/100

Víno zářivé barvy bílého zlata, ve vůni celkem výrazné, dominuje primární aromatika svěžího ovoce. Objevují se tóny citrusů, grepu, zeleného jablka nebo bílé broskve. Chuť dobře navazuje na vůni, víno má střední tělo, příjemně kombinuje šťavnatou ovocnost a kyselinu. Lehce exotické, nechybí jemná mineralita v závěru. Ze začátku působil Merwah trochu „utaženě“ či sevřeně, postupem času se víno trochu nadechlo a více otevřelo. Klasické nerezové „letní“ pití, malinko do bonpari, ideálně pít pořádně vychlazené. Slušně udělané moderní bílé víno pro mezinárodní trhy, dobře se pije. Na druhou stranu nic výrazně osobitého, spíš na párty než meditativní večer.

Okomentovat:

*

Loading...