Stále více a více lidí vmém okolí se chystá nebo už dokonce vyrazilo na rekreaci kmoři. Fotek zprosluněných pláží přibylo vposledních týdnech také na Facebooku. Já se letos asi opět ve slané vodě nevykoupu, ale zas tolik tím netrpím a nebudu závistivostí uražen. Pro šťastnější zvás jsem navíc připravil tento příspěvek. Ze své knihovny jsem vybral osm oddychových knih stématem vína, které se hodí kpovalování a relaxaci u vody či vysedávání na lázeňské kolonádě.
Jak známo, sortiment vtuzemsku vydaných knih o víně je tak nějak omezen, dnešní osmičku publikací jsem proto rozdělil půl na půl na česky a anglicky psané. Všechny mají společné to, že nejde o odbornou literaturu faktu či přehnaně edukativní texty, žádné encyklopedie či učebnice. Naopak téměř bez výjimky oddychová beletrie, lehce a poutavě psaná, bez nutnosti listovat výkladovým slovníkem odborné vinařské terminologie. Pokud případně pod článek přidáte své vlastní tipy na oblíbené knížky, budu rád nejen já, ale i ostatní rekreanti sledující tento blog.
Bokovka, Rex Pickett
Dlouho jsem nemusel přemýšlet, kterou knihou začít. Road trip Milese a Jacka je velmi dobře znám díky zdařilému zfilmování se skvělýmPaulem Giamattim vhlavní roli. Vlastně taková light a sofistikovanější verze filmu Pařba vLas Vegas, jejímž ústředním motivem je pánská jízda a rozlučka se svobodou. Místo do Las Vegas se ale lhavní hrdinové slahví vruce vydávají do Napa Valley. Knížku jsem četl až po shlédnutí filmu a rozhodně stojí za to. Nabízí některé scény, které ve filmu nebyly, včetně závěrečné milostné etudy Milese a vysněné Mayi. Zatímco film se nese vpoměrně melancholickém, decentním stylu, kniha mne překvapila větší syrovostí a bezprostředností. Nechci sklouznout k nějakému klišé, ale kniha je ještě lepší než velmi dobrý film.
Toskánská vinice, Ferenc Máté
Jaké to je žít vToskánsku a založit zde vlastní vinařství? Tak přesně o tom na 280 stranách své knihy vypráví Ferenc Máté. Původem maďarský autor emigroval v 11 letech do Kanady, kde nějaký čas žil, ale mezi jeho přechodná bydliště patří i Kalifornie, New York nebo Paříž. Se svou manželkou Candance (malířka, autorka etiket vinařství Máté) se nakonec usadil v malebném Toskánsku, kde plnými doušky vychutnává místní život, píše knihy a také vyrábí vína ve vlastním vinařství. A právě cesta k vybudování vinařské firmy a výrobě prvního vína je dějovou linkou knihy Toskánská vinice. Kniha je příjemnou a autentickou sondou do života v Toskánsku. Víno v ní hraje důležitou roli, ale nikoliv tu zásadní. Díky poutavému a bezprostřednímu vypravěčskému stylu se čtenář celkem snadno přenese do slavného italského vinařského regionu, ochutná místní speciality a nasaje zdejší atmosféru. Náramně čtivé a zábavné. Kromě knihy si můžete vtuzemsku koupit i vína vinařství Máté.
Červené, bílé, pije se všude, Natalie MacLean
Před nějakým rokem a půl tato kanadská autorka vyvolala poměrně bouřlivé reakce. Vyšlo totiž najevo, že ve svém placeném newsletteru tak nějak zveřejňovala komentáře a hodnocení vín nejen své osoby, ale i od jiných uznávaných autorů. To vše bez jejich vědomí. Různými cenami ověnčená spisovatelka tak vlastně využívala práci jiných hodnotitelů a autorů pro vlastní komerční zisk, za což si vylsoužila poměrně tvrdou kritiku. Nic to ale nemění na skutečnosti, že její kniha Červené, bílé, pije se všude je hodně vydařeným kouskem, který se jen těžko odkládá zruky. Jednotlivé kapitoly na sebe nenavazují, autorka vnich popisuje své cesty za vínem a setkávání se se zajímavými vinařskými osobnostmi. Čtenář se tak podívá mimo jiné do Champagne, Burgundska nebo Sonoma valley, za legendami jako Lalou-Bize Leroy nebo Randallem Grahmem. Vknize nemůže chybět ani populární téma významu a vlivu Roberta Parkera. Některé kapitoly jsou hodně soft a bezprostřední. Na vlastní kůži si například Natalie McLean vyzkouší, jaké to je být sommeliérem vyhlášené restaurace nebo uspořádat pro přátele večeři spojenou sgedustováním vín. Jedna zmých vůbec prvních položek vinné knihovny, několikrát jsem se kní nebo kjejím částem vrátil.
Kouzlo místa, Steven Kolpan
Kniha plná červených vín a Cabernetu. Poslední zdoporučených knih vydaných včeském jazyce je detailním pohledem na vznik a fungování legendárního amerického vinařství Niebaum-Coppola (slavná rezidence Inglenook), jehož majitelem je vinařská celebrita Francis Ford Coppola. Sen, který měl zpočátku řadu porodních bolestí a který amerického režiséra téměř finančně zruinoval. Vznik a život vinařství představují různé osobnosti sfirmou spojené, vše připomínající hollywoodskou filmovou produkci. Čtenář se seznámí třeba smexickým námezdním pracovníkem Rafaelem Rodriguezem, který to dotáhne až na vinohradníka vinařství, nebo hlavním technologem vinařství Scottem McLeodem. Jak už to u podobných příběhů bývá, nakonec nechybí vytoužený happy end. Zajímavý pohled do historie amerického vinařství, role imigrantů, fungování zdejšího vinného businessu a vzniku jednoho z nejuznávanějších vinařských značek severoamerického kontinentu.
Vertical, Rex Pickett
Úvodem anglické část prázdninové literatury navážeme na úvod dnešního příspěvku. Kniha Vertical je totiž volným pokračováním Bokovky. Opět se vní setkáme sMilesem a Jackem a opět se jedná o roadtrip za vínem. Jen životní situace obou postav se trochu vyměnily. Zatímco Miles je nyní autor úspěšného románu Shameless, obletovaný fanynkami, jeho parťák má za sebou rozvod a je tak trochu na mizině. Opět krásně napsáno, se spoustou humorných situací. Pokud máte rádi Bokovku a vládnete jazykem anglickým, je Vertical absolutní povinnost.
The Burgundy and back again, Roy Cloud
Poměrně útlá knížečka o necelých 200 stranách nabízí příjemný literární odskok nejen do Burgundska. Autor knihu pojal jako roadtrip dvou bratrů Joa a Roye, kteří se vydávají do Francie objevit nové vinařské klenoty vhodné pro dovoz do USA (sám autor vtomto businesse podniká). Zápletka je následující: jeden neumí mluvit ani slovo fancouzsky, druhý neví nic o vínech. O úsměvné či dramatické situace při jednání smístními vinaři tak není nouze. Kniha na zadní straně slibuje čtení srovnatelné sBokovkou nebo Rokem vProvence. Myslím, že čtivosti a lehkosti prvně jmenovaného titulu nedosahuje, ale i tak je to příjemně konzumovatelná literární oddychovka.
The ripening sun, Patricia Atkinson
Kdo by ve skrytu duše nesnil o tom, že by se chtěl přestěhovat do Francie, pořídit si menší vinohrad a začít na něm hospodařit. Pro ty, kteří na to nemají prostředky nebo koule vše opustit a převrátit kompletně život vzhůru nohama, je tahle knížka. Tématem dost podobná již představené Toskánské vinici od Ference Máté. Autorka a její manžel se totiž vroce 1990 rozhodli změnit své trvalé bydliště a Anglii vyměnit za jihozápad Francie. Kulturní šoky a náročnou rekonstrukci vesnického sídla a jeho přeměnu ve fungující vinařství navíc po vážné nemoci manžela musí nečekaně Patricia zvládat zcela sama. Postupně poznává místní lidičky a proniká do tajů výroby vína. Zdnešního výběru knih je tento titul asi největší „červená knihovna“ psaná pro mne osobně trochu moc popisným, těžkopádným a suchým stylem. Humoru se vní čtenáři nějak moc nedostává. Kniha je spíše takové laskavé a milé pohlazení. Každému ale sedí něco trochu jiného, dle nadšených ohlasů na internetu by se mnou stovky či tisíce čtenářů nesouhlasily. Zkuste a uvidíte.
The vineyard at the end of the world, Ian Mount
Poslední zdnešních tipů je asi nejvíce faktografická či chcete-li vzdělávací. Na druhou stranu, její děj se odehrává vjihoamerické Argentině a je plný zajímavých zvratů a postav. Prostě taková kultivovaná vinařská telenovelaJ…Na 300 stranách autor Ian Mount představuje zajímavých 400 let historie argentinského vinařství. Postupně se seznamujete s významnými osobnostmi argentinské vinařské branže, významnou roli má vcelém příběhu samozřejmě odrůda Malbec. Kniha vysvětluje, proč se v druhé polovině 20. století celá branže i přes úctyhodnou domácí spotřebu (až 90 litrů na osobu!) dostala do krize a jak se v 80. letech začali vinaři s pomocí zahraničních konzultantů učit produkovat vína světových parametrů. Přerod zastaralých vinařských firem na moderní bodegas je asi nejzajímavější částí knihy. Skvělá a poučná záležitost.
Vinařství Dva duby
15. July 2014 15:53
Kermitt Lynch: Adventures on the Wine Route: A Wine Buyer’s Tour of France (krasne se cte, knizka na 1 zatah)
George M. Taber: Judgment of Paris (obcas nudi, ale cela vec je proste klasika, kterou je potreba znat)
Clive Coates: The wines of Burgundy (pro ty, kdo maji na dovolenou vetsi kufr)
Isabelle Legeron: Natural wine (krasne zpracovana knizka)
Robert White: Understanding vineyard soils (detailni technicka zalezitost)
David Bird: Understanding wine technology (tady je ale potreba obcas filtrovat informace)
js (dva-duby.cz)
podkorkem.net
15. July 2014 16:30
Díky za doplnění…Robert White: Understanding vineyard soils mi dnes shodou okolností dorazilo z Amazonu, chystám se na to. David Bird: Understanding wine technology je výborná a srozumitelná kniha, na dovolenou ale přece jen pro fajnšmekry:)) Zdravím do Kounic
Vinařství Dva duby
16. July 2014 08:52
Understanding vineyard soils je odbornejsi vec nez Bird, takze good luck

…a Bird se obcas pousti do teorii, ktere, slusne receno, praxe nepotvrzuje
js (dva-duby.cz)
Evas
16. July 2014 10:23
Zrovna čtu Toskánskou vinici, je to fajn letní čtení