4x Cabernet Sauvignon z Chile

Červen, 19.06.2012 06:47

Na nedávnou dovolenoujsem kromě manželky a syna vzal také čtyři lahve chilských vín odrůdy Cabernet Sauvignon. Přiznám se, že jsem podlehl akci vhypermarketu Albert, kde se chilská vína prodávala za „dumpingové“ ceny. Všechna uvedená vína jsem tak pořídil za méně než 100 Kč za lahev. Dvě vína byla čistě odrůdová, vjednom případě šlo o cuvée CS + Merlot a jednou to byla kombinace CS + Carménère.

Odrůda Cabernet Sauvignon je pro vína zChile více než typická. Jde o jednoznačně nejpěstovanější odrůdu vrámci vinic tohoto jihoamerického státu. Jen pro představu, zcelkových 115 tisíc hektarů vinic zabírá Cabernet Sauvignon více než 40 tisíc. Svelkým odstupem následují odrůdy jako Chardonnay (13 tisíc hektarů), Sauvignon (12 tisíc hektarů), Merlot (10 tisíc hektarů) a Carménère s8 tisíci hektary.Cabernet Sauvignon se do Chile dostal zFrancie vpolovině 19. století. Obrovský rozmach této odrůdy přišel vdruhé polovině 90. let 20. století, ruku vruce sdynamickým rozvojem místního vinařství. Zatímco vroce 1997 Cabernet Sauvignon zabíral plochu 16 tisíc hektarů vinic, vroce 2000 to bylo již téměř 36000 hektarů. Podobně rychle přitom posilovaly i další modré odrůdy, jako Syrah, Merlot nebo Carménère. Chile tak dnes produkuje z více než 70 % červená vína. Vína odrůdy Cabernet Sauvignon mají nejčastěji původ v rámci regionů Aconcagua, Maipo, Cachapoal nebo Colchagua.Co se týká mnou zakoupených supermarketových vín, nejvíce zaujal

Cabernet Sauvignon 2011 od Viña Tarapacá

(13,5 %). Víno oku lahodící rubínové barvy avýrazného aroma, v rámci kterého se objevují višně, švestky nebo vanilka. Na jazyku víno pěkně sladěné, středně dlouhé a s jemnou tříslovinkou. Kromě ovoce narazíte na pepřové tóny a papriku. Povedený Cabernet Sauvignon, který se vypil raz dva. Tomu odpovídá i cena vína, která se v běžných distribučních podmínkách blíží spíše 200 Kč. Solidní byl i

Cabernet Sauvignon 2010 Casillero del Diablo

z vinařství Concha y Toro (13,5 %). Po přelití do skleničky se víno prezentovalo světlejší rubínovou barvou nižší intenzity. Vůně vína primárně švestkovo rybízová. Chuť je nekomplikovaná, plná ovoce. Celkem svěží pití na večery bez velkého přemýšlení. Na nadarmo se vinařství stalo partnerem fotbalového klubu Manchester United. Mohu potvrdit, že k fotbalu je tento Cabernet Sauvignon tím správným parťákem.


Zbylá dvě vína byla směskami, jejichž základ vždy tvořil Cabernet Sauvignon. V prvním případě šlo o Cabernet Sauvignon + Merlot 2010, Viňa Undurraga Aliwen Reserva (14 %). Tekutina tmavé inkoustové barvy a jemné vůně lesního ovoce, dřeva, prostě procházka lesem po dešti. Z uvedené čtyřky však asi nejslabší lahev, zejména díky nevýrazné ploché chuti v kombinaci s hrubými tříslovinami. Těžko pitelné, na jazyku až nepříjemné.

Daleko povedenější je víno ze stejné řady, konkrétně

Cabernet Sauvignon +

Carménère 2010 (14 %). Taktéž víno s intenzivní barvou s rubínovými okraji, po zakroužení ve skleničce vytvářelo pěkné slzy. Bohaté aroma s černým rybízem, ostružinami, lehkce zakouřené. V chuti je víno příjemně strukturované, delikátní s akurátní tříslovinou. V tomto případě Carménère (40 %) doplňuje Cabernet Sauvignon (60 %) velmi zdatně. Na studené deštivé večery minulého týdne chilské Cabernety sedly jako prdel na hrnec. Na druhou stranu po třech večerech strávených v “jihoaperické pampě” jsem se těšil jak malej Jarda na “bílou Moravu”. Během výletu do Českého Krumlova proto zakoupil suchý Ryzlink rýnský 2009 od Volaříka a nesl si ho do apartmánu pyšně jako páv. I když byl obsah už trochu z formy, lahev padla do poslední kapky.

4 komentáře:

Anonymous

23. June 2012 19:57

První a čtvrté víno jsem měl a už bych si je nekoupil, podle mě taková zaměnitelná průmyslová nuda, vína ve stylu „ovocná šťáva s alkoholem a totálně bez tříslovin“. I necelá stovka je za takovou láhev až moc. Ale nic proti, znám spoustu lidí, co si na nich pochutnají.
Sajmik

Macerovaný Tramín

23. June 2012 22:50

.))

máří

9. July 2012 20:09

Zkoušel jste od Volaříke Müller? Jednoznačně můj oblíbený!

    podkorkem.net

    11. July 2012 10:30

    Čas od času si něco z produkce pana Volaříka dopřeji. Nejčastěji to jsou Ryzlinky, ať už vlašské nebo rýnské. MT ročníku 2010 jsem také ochutnával, ale přiznám se, že nemám na víno konkrétní vzpomínku..

Okomentovat:

*

Loading...