2x klasický sekt z Moravy

Únor, 21.02.2017 08:06

Někdy mám pocit, že se Moravou plíží postupná sektová revoluce. Tak z toho nebudeme dělat aféru. Sekt klasickou metodou v posledních letech začal lahvovat prakticky každý a kdo říká, že ne, ten to dělá dodnes:)… Prostě těžko v tuzemsku hledat vinaře, který by minimálně s myšlenkou tradičního sektu nekoketoval. Ostatně proč ne, poptávka po bublinkách všeobecně roste, tuzemsko nevyjímaje. Stále více lidí chce ochutnat alternativu ke klasické „silvestrovské“ bohemce.

IMG_4143

Příkladem vinaře, který plánuje do budoucna mnohem více sázet na šumivá vína, je třeba oblíbený Jaromír Gala. Ten na konci loňského roku na degustaci v Praze mluvil o tom, že sekty vyrobené tradiční metodou druhotného kvašení v láhvi budou tvořit až pětinu jeho roční produkce 50 000 lahví.

Některá vinařství v tuzemsku pak mají výrobu na sekty dokonce zaměřenu. Jako první mne napadá například Proqin nebo Sekt Jan Petrák. Vinařství společně také před několika lety založila Spolek Klasického sektu, který se tento typ vín snaží u nás více popularizovat. Do spolku se přidala další vinařství, která znáte spíše přes jejich „tichou“ část portfolia, příkladem budiž Spielberg, Kolby nebo Templářské sklepy. Jde tak o sdružení spíše větších výrobců, ti malí se i nadále prezentují na vlastní pěst.

Mezi vinařství, která se v tuzemsku výrobě sektů tradiční metodou věnují „dlouhodobě“, patří i vinařství Tanzberg z Bavor u Mikulova a Vinařství Jiří Maděřič z Moravského Žižkova. Následující dvě vína jsou také ukázkou odlišného přístupu, který vinaři v tuzemsku, ale i okolních zemích jako Rakousko nebo Německo, používají. Jedna skupina jde „šampaňskou“ metodou, tedy používá odrůdy, které jsou historicky spjaty s Champagne (Pinot noir, Pinot Meunier, Chardonnay), jiní vinaři sází na místní odrůdy, jako Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené nebo třeba Ryzlink vlašský.

Blanc de Noirs Brut 2013, Tanzberg, 12,5 %          Hodnocení: 87/100

Víno tvořené odrůdami Pinot noir a Pinot meunier. Středně výrazná zlatavá barva, vůně je příjemně nazrálá, spíše než ovoce v ní najdete, sušenky, toast, bylinky a příjemný medový nádech. V chuti je víno harmonické, intenzivní a příjemně strukturované. Objevují se zralé citrusy, tóny žlutých peckovin. Moc dobře se to pije, koncovka je elegantní a delší.

IMG_4146

Louis Sekt Brut, Vinařství Maděřič, 13 %          Hodnocení: 85/100

V tomto případě „Blanc de Blanc“ tvořený odrůdami Veltlínské zelené a Ryzlink vlašský. Ve skleničce víno bohatě barví, má sytější zlatavou barvu. Vůně je středně výrazná, připomíná zralé citrusové plody, žluté jablko, s tóny po lučních bylinkách.  V chuti je příjemně svěží, s tóny zralého žlutého ovoce, jablkem a jemnou vanilkou.  Příjemně pitelné, bezprostřední bublinky s delším a svěžím závěrem.

IMG_4147

IMG_4144

Okomentovat:

*

Loading...