2x cuvée z Krásné hory

Leden, 27.01.2017 09:26

Nedávno jsem tady v jednom z příspěvků brblal nad rozlitým mlékem, nebo spíš nad neobdrženým vínem. Nenápadně jsem naznačoval, jaká mne jímá trudnomyslnost z toho, že mne Ježíšek pravidelně vynechává, co se vína týče. Nakonec jsem ale přece jen několik lahví dostal, mimo jiné dvě mladá vína z mého oblíbeného vinařství Krásná hora. Cuvée Zweigelt/Pinot 2015 a v druhém případě bílou kombinaci Chardonnay/Pinot 2015.

krasna-hora-pinot-chardonnay

Ono, takhle, co se týká toho darování vín, někdy je to docela komplikované. Třeba z pohledu firem, které nakupují vína nejen o Vánocích pro své zákazníky, klienty, dodavatele apod.  Najít víno, které by tak nějak chutnalo každému není úplně easy. Nedávno jsem vybíral vína pro management jedné firmy, včetně následné prezentace navržených vzorků. V mém případě italských. S ohledem na tuto zkušenost se přiznám, že bych si s kombinací jemného Zweigelu s Pinotem nedovolil před tuto „posudkovou komisi“ vůbec předstoupit. Víno má ve skleničce světlou barvu třešňového džusu, spolu s informací moravské zemské víno, to u typického tuzemského vinného konzumenta, tedy milovníka argentinského Malbecu  nebo španělské Riojy, může vyvolat tak trochu rozpaky. Tohle je prostě víno pro poučeného konzumenta, hroznového fajnšmekra, který navíc preferuje lehounký styl „letního červeného“ uprostřed zimy. Já nakonec zabodoval tak trochu s protipólem tohoto moravského cuvée. Temným, ovocem nabušeným červeným Primitivem, lehce nakouřeným barikovým sudem. Pěkné, jářku pro jednoho možná trochu líbivé víno, které ale dokáže vyvolat nadšený jekot napříč cílovou skupinou 15+.

Ale zpět ke Krásné hoře. Tohle vinařství skutečně patří k těm, které jmenuji, pokud ze mne někdo tahá tipy na zajímavou moravskou produkci. Na rovinu ale zase říkám, že než tohle mladé cuvée ZW+PI mám třeba radši trošku výraznější Cuvée Bernety, které jsem si relativně nedávno dopřál třeba sympatické a dobrou kuchyní vybavené Black Dog Cantině na Palackého náměstí.

To s Markem Vybíralem z Vinařství Krásná hora jsme se naposledy náhodně setkali loni v létě v brněnské restauraci Kohout na víně a každý od svého stolu jsme se vzájemně počastovali několika degustačními vzorky. Do kohouta se chystám po delší době příští týden v pondělí na oběd, tak pokud se tam opět potkáme, tak slibuji, že z údivu z této náhody flašku teplého Sklepmistra vypiji. Ostatně Radim Uzel ho doporučuje, že jo. Na potenci nebo na co… No a pokud to v pondělí nevyjde, tak snad se pozdravíme 2. února na Galadegustaci PWT, kde budu už druhým rokem servírovat „lahůdkové taliány“ ze stáje VinoDoc. Tak se na Václaváku zastavte, Marek i já budeme mít určitě radost!… Stejně jako desítky dalších vinařů a dovozců…

Zweigelt/Pinot 2015, Vinařství Krásná hora, 11 %          Hodnocení: 85/100

Cuvée v poměru Pinot noir 65 % a Zweigeltrebe 35 %. Barva je světlounká, třešňově červená, ve vůni najdete lehké stopy červených peckovin, třešně, červeného rybízu nebo květů růže. Chuť je lehká, s příjemnou kyselinou a tóny čerstvého ovoce. Víno se dobře pije, dokázal bych si ho představit v různých gastro kombinacích, třeba s nějakou těstovinou. Na druhou stranu na celovečerní popíjení by to u mne asi nebylo.

IMG_4126[1]

Chardonnay/Pinot 2015, Vinařství Krásná hora, 12,5 %          Hodnocení: 87/100

To bílá pinotová míchanice (Pinot blanc 55 %, Chardonnay 45 %) mne bavila hodně. Víno má pěknou zlatavou barvu ve skleničce a doslova září. Ve vůni celkem pronikavé, bez problémů ustojí velkou skleničku, připomíná meruňky, grapefruit nebo bílou hrušku. Jemně kořenité, příjemně voňavé. Chuť koresponduje s vůní vína, je plnější, s krásně sladěným útočným triem: centr kyselinka, pravé křídlo ovoce, zleva jemná kořenitost. Tahle sestava působí jednolitě, kompaktně, je delikátní a jestli tohle není typ vína „vybízí k dalšímu napití“, tak už prostě nevím.

IMG_4125[1]

Okomentovat:

*

Loading...