2x Cuvée Bernety z Krásné hory

Říjen, 3.10.2022 06:25

Ve světě oblíbené kombinace odrůd Cabernet Sauvignon a Merlot, případně s přímesí Cabernetu franc nebo odrůdy Petit Verdot, to jsou tzv. Bordeaux blendy. Vinaři napříč regiony a kontinenty se snaží tyto odrůdy zajímavým způsobem zkombinovat a přiblížit se komplexnosti a eleganci červených vín z Bordeaux. Jednou z klasických moravských Bordeaux směsí je víno Cuvée Bernety z vinařství Krásná hora, které aktuálně míří na trh v ročníku 2021. Víno jsem si porovnal s ročníkem 2017.

IMG_20221001_163513__01

Vinařství Krásná hora ze Starého Poddvorova jsem měl možnost několikrát navštívit a konkrétně s Cvuée Bernety jsem se tak poprvé setkal v ročníku 2011.  Tehdy ještě šlo o kombinaci odrůd Cabernet Sauvignon, Cabernet Moravia a Alibernet a víno samotné působilo expresivně a výrazně, s tóny tmavého peckového ovoce a koření. Na původní odrůdové složená ostatně odkazuje i samotný název vína. Již od ročníku 2012 pak ve víně Cabernet Moravia nahradil Merlot a postupně ve finálním cuvée získal dominantní roli. Kromě odrůdového složení ale změnilo Cuvée Bernety i svůj styl a charakter.

Poslední roky jsou pro mne Bernety především o výrazné pitelnosti v tom nejlepším slova smyslu. Červená, která nepřestávají bavit ani v půlce láhve, ani na jejím dně. Šťavnatá vína s krásným ovocným projevem a velmi jemnými tóny ušlechtilého dřeva. Jak mi potvrdil Ondřej Dubas z vinařství Krásná hora, vinifikace vín ročníků 2017 a 2021 byla prakticky totožná.  Macerace tři až čtyři týdny na slupkách v otevřených kádích, po dokončení fermentace zrání 12 až 14 měsíců v různě velkých sudech. Ačkoliv odrůdové složení není tak jednoznačné, ve vínech mnohem více cítíte Merlot než Cabernet Sauvignon.

Krásná hora se profiluje zejména skrze pinotové odrůdy, takže to Cuvée Bernety nemá v portfoliu vinařství úplně jednoduché. Současně platí, že tuzemský piják vína je výrazně orientován na čistě odrůdová vína, která české produkci jednoznačně dominují a která jsou na první pohled možná srozumitelnější. Je to velká škoda, protože bílá i červená cuvée bez pochyby obohacují svět vína, a to i ten moravský. Systematicky se bílým a červeným cuvée u nás věnují třeba velkobílovičtí vinaři a jejich vína s označením Velká červená a bílá Slípka si vydobyla své místo na slunci.

Moravských odrůdových cuvée se rozhodně není třeba bát a červené Bernety stojí za ochutnání napříč ročníky.  Je to červené z Moravy, které nabízí za dostupnou cenu skvělý zážitek.

Bernety 2021, Krásná hora, 13,5 %   Hodnocení: 88/100

Cuvée tvořené 60 % odrůdou Merlot a 40 % Cabernetem Sauvignon, nefiltrované, z biodynamicky pěstovaných hroznů. S novou temperamentní etiketou. Ve skleničce středně intenzivní, mladistvá, rubínově červená barva. Ve vůni víno nabízí kombinaci červeného rybízu, švestek a tónů fialky. Červené víno se středně plnou chutí, s tóny červeného peckového ovoce, lučních bylin a jemných tónů sladkého koření, připomínajícího marcipán. Středně výrazné třísloviny, příjemná kyselina, delší závěr. Vypito s radostí, naturální styl plný pozitivní energie ve skleničce. Víno trefující se do současné poptávky po červených vínech bez zbytečných svalů a vysoké voltáže.

Cuvée Bernety 2017, Krásná hora, 12 %     Hodnocení: 86/100

Stejné odrůdové složení, tedy 60 % Merlot a 40 % Cabernet Sauvignon.  Oproti ročníku 2021 lehčí, uhlazenější verze. Víno kombinuje tóny třešní, červeného rybízu a švestky, ve vůni nechybí jemné tóny tabáku a pepře. Chuť je stále primárně ovocná, víno je ve skvělé formě a rozhodně ještě může zrát na láhvi. Příjemné překvapení, čekal jsem, že se na něm zub času více podepsal. Celek působí opravdu lehkonoze, ale v jeho delikátním projevu je krása. Kromě pravověrných merlotistů bude bezpečně chutnat i fanouškům Pinotu noir.

IMG_20221001_163633__01

MerlotMorava

Okomentovat:

*

Loading...