11 rakouských Veltlínů

Srpen, 4.08.2016 08:34

Jeden ze symbolů Rakouska? Rozhodně „GV“ či chcete-li Grüner Veltliner!  Někdy trochu neprávem podceňovaná odrůda, která podle jedněch nedává komplexní a zajímavá bílá vína. Ale pozor, v tom nejlepším podání se rakouská  GVéčka mohou směle rovnat třeba takovému Rieslingu. Dokladem budiž dnešní test 11 vín, která potvrdila obecně vysokou kvalitu a čitelný odrůdový charakter většiny produkce. I když vítěz srovnání je vlastně maximálně specifický a nekonvenční jedinec.

IMG_3765[1]

Grüner Veltliner dnes najdete v Rakousku prakticky ve všech vinařských oblastech, zhruba polovina výsadby je ve Weinviertelu. Celkem se uvádí zhruba 14 900 hektarů z celkových 47 000 hektarů vinic v Rakousku. I když Veltlínské zelené kraluje i u nás, o takovém zastoupení si samozřejmě může nechat zdát. Zatímco Rakousko se rozhodlo vytvořit z GV svou vlajkovou loď a identifikační symbol, u nás spíše VZ vyklízí prostor pro některé novošlechtěnce, nebo jiné populární odrůdy jako je Rulandské šedé nebo Pálava.

Ačkoliv většina Rakušanů si ráda vína (včetně GV) vychutnává mlaďoučká a svěží, neznamená to, že by vína odrůdy Grüner Veltliner nebyla vhodná pro delší archivaci. Naopak, podobně jako již zmíněný Riesling se ta nejlepší vína mohou krásně vyvíjet v horizontu několika desítek let. Osobně jsem si to potvrdil v loňském roce, kdy jsem v rámci kurzu WSET Diploma podstoupil zajímavou degustaci na zámku Schloss Gobelsburg. Postupně jsme ochutnali zajímavá vína ročníků 1980, 1983 a 1985 z vinařství Mantlerhof, známý vinař Willi Bründlmayer následně prezentoval vína ročníků 2013, 2008 a vyzrálý Grüner Veltliner Kamptal Reserve, Alte Reben 1996. Byl to skvostný zážitek.

V následujícím přehledu ale najdete vína mladá, ročníků 2013 až 2015. Do Rakouska to za vínem není daleko, a možná i proto je nabídka rakouským vín v tuzemsku celkem pestrá. Roli určitě hraje i podobnost odrůdová a cenově přitom rakouská vína nejsou příliš daleko od produkce domácí. Následujících 11 vín pochází z nabídky dvou specializovaných distributorů, konkrétně zavedeného dovozce Pro-víno.cz a mladé společnosti VínaDAC.

Grüner Veltliner 2013 Maximum, Weingut Hiedler, 14 %           Hodnocení: 91/100

Minimální zásahy, nefiltrováno, nečiřeno, spontánní fermentace, malolaktická fermentace, rok zrání v akátových sudech. Víno má výraznější zlatavou barvu, vyšší viskozitu. Vůně je komplexní, bohatá, s tóny zralých citrusů, meruněk, s výraznou medovou linkou, bylinkami a jemných křísnutím kamene. V chuti se krásně spojuje komplexnost, šťavnatost a elegance. Víno je lahodné, doslova se rozplývá na jazyku, svádí k filozofickému rozjímání a je dlouhé jak Jiří Zídek ve výskoku. Parádní víno s velkým charakterem.

Orientační cena: 790 Kč (Pro-víno)

IMG_3787[1]

Grüner Veltliner 2013 Kogelberg, Weingut Brandl, 14 %           Hodnocení: 89/100

Víno má žlutozlatou barvu, velmi dobrou viskozitu. Krásná, čistá a výraznější vůně, ve které nechybí tóny připomínající bylinky, jablka nebo hrušku. Lehce kořenité s jemným pepřem. V chuti je víno koncentrované, vyzrálé a strukturované. Dlouhé, v dochuti se objevuje příjemná minerální slanost a kořenité tóny. Ne tak robustní jako předchozí vzorek, ale vysoce delikátní, noblesní, má zajímavý charakter a je zábavné.

Orientační cena: 450 Kč (Pro-víno)

 IMG_3795[1]

Grüner Veltliner 2015 Terrassen, Weingut Brandl, 13 %           Hodnocení: 88/100

Víno citronově žluté barvy, s velmi dobrou viskozitou. Ve vůni, která je svěží a energická, víno připomíná citrusy, žlutý meloun nebo čerstvá jablka. Chuť je výrazná, plnější, s velmi pěknou kyselinou a dominantními tóny citrusového ovoce. Nechybí tóny bílého pepře s minerálním projevem v závěru. Krásné, čisté a delikátní. Přímo ukázkový Veltlín.

Orientační cena: 325 Kč (Pro-víno)

IMG_3792[1] 

Grüner Veltliner 2015, Weingut Fegerl, 12,5 %           Hodnocení: 87/100

Zářivá, zlatožlutá barva, vůně je čistá, s příjemnými tóny jablka, bílé hrušky a citrusovou svěžestí. V chuti je víno krásně šťavnaté, dá se doslova kousat, „mouthwatering“. Nechybí tóny připomínající ananas, citron nebo limetku. Primárně ovocné, pouze s jemným náznakem minerální slanosti v dochuti, celkově energické a příjemně vybalancované.

Orientační cena: 211 Kč (VínaDAC)

IMG_3769[1]

 Weinviertel DAC „der Fruchtige“ 2015, Wein Wimmer, 12,5% Hodnocení: 86/100

Jiskrně žlutá barva s lehce zelenkavými odlesky, vůně je intenzivnější, čistě ovocná, připomíná tropické ovoce jako ananas nebo banán, případně vyzrálý žlutý meloun. Nechybí jemné podtóny s nádechem zeleného čaje. Plnější chuť, živá, šťavnatá, s příjemnými ovocnými tóny. V ústech víno působí mladistvě a hravě, na jazyku se drží relativně dlouho.

Orientační cena: 224 Kč (VínaDAC)

IMG_3779[1]

Grüner Veltliner 2015 Löss, Weingut Hiedler, 12 %           Hodnocení: 86/100

Mladý, svěží Veltlín s jemnou ovocnou aromatikou. V ústech je víno suché, šťavnaté s výraznější kyselinou a tóny čerstvého ovoce, zastoupeného peckovinami, jablkem nebo žlutým melounem. Působí lehce a vysoce pitelným dojmem. Dochuť je středně dlouhá, krásně ovocně svěží a vybízí k dalšímu napití.

Orientační cena: 275 Kč (Pro-víno)

 IMG_3816[1]

Grüner Veltliner 2015, Weingut Pfeffer, 13 %           Hodnocení: 86/100

Víno z polohy zvané Kaiserstrasse. S elegantní vůní hrušky, žlutého melounu, lehce nasládle kořenité, připomínající vanilku. V chuti víno zajímavě kombinuje jemnou kořenitost, s říznými citrusovými tóny, limetkou. Muziku tvrdí také říznější kyselina, která výrazně nastoupí v závěru, ale postupně odeznívá a víno uzavírá jemná vanilka.

Orientační cena: 211 Kč (VínaDAC)

 IMG_3768[1]

Grüner Veltliner 2015, Weingut Brandl, 13 %           Hodnocení: 85/100

Světlejší žlutá barva se zelenými odlesky. Ultra letní víno, s čistou a relativně nenápadnou vůní připomínající limetku, citrony, zelená jablka s lehce pepřovými tóny. Krásně šťavnaté, svěží, s pikantní kyselinou a živými citrusovými tóny a bílým pepřem. Přímočaré víno, v minimalistickém stylu, bez zbytečných kudrlinek, dobře se pije.

Orientační cena: 275 Kč (Pro-víno)

48 NORD Grüner Veltliner 2015, Weingut Gmeinböck, 13 % Hodnocení: 85/100

Víno světle žluté barvy se zlatavými odlesky, s jemnou vůní žlutého melounu, bílého pepře, jemnou minerální nakouřeností. V chuti je víno pěkně svěží, středně plné, s tóny zralých citrusů, limetky, nádechem jemné kořenitosti, fajn kyselinou.

Orientační cena: 179 Kč (VínaDAC)

 IMG_3778[1]

Grüner Veltliner 2015, Weingut Steininger, 12,5 %           Hodnocení: 84/100

Jiskrná barva připomínající bílé zlato. Ve vůni je víno spíše nesmělé, se svěžími tóny jablka, kdoule nebo meruňky. Chuť je čistě ovocná, mladistvá, středně plná, s tóny připomínajícími limetku, jablko nebo grep. Středně dlouhý závěr s příjemnou kyselinou.

Orientační cena: 275 Kč (Pro-víno)

IMG_3767[1]

Grüner Veltliner 2014, Weingut Falk, 12,5 %           Hodnocení: 83/100

Vůně vína je středně výrazná, dominantně ovocná s tóny hrušky, žlutého melounu nebo banánu. Působí přístupně, ne příliš sofistikovaně. V chuti vínu doslova dominuje hodně řízná kyselina, doplněná o tóny citrusových plodů, respektive meruňky. Víno reprezentuje přísnější svěží styl, dochuť je středně dlouhá.

Orientační cena: 221 Kč (VínaDAC)

Okomentovat:

*

Loading...