Veltlínské zelené je v tuzemsku nejvíce spojováno se Znojemskou podoblastí, ale zajímavá vína této odrůdy lahvují vinaři napříč Moravou. Potvrzením budiž můj malý test desítky vín, kde to nakonec vyhrála vína z Velkopavlovicka. Někteří papíroví favorité mne tentokrát tolik nepřesvědčili, naopak velkým objevem je pro mne Vinařství Verýsek a také veltlín z vinařství Syfany.
Veltlínské zelené je velmi flexibilní odrůda, na vína této odrůdy lze aplikovat různé přístupy. V testu se objevila klasická lehčí vína z nerezu, vína zrající v sudech, některá s delším ležením na kvasnicích. Tak velký rozptyl stylů a charakteru vín jsem snad ani nečekal. Všechna ochutnaná vína byla každopádně suchá, v některých případech mi chyběla větší vyváženost a harmonie chuti. Veltlín je skvělá odrůda, umí v nejlepších případech kombinovat úžasnou pitelnost, příjemný ovocný projev a poskytnout doslova noblesní vinný zážitek. Každopádně je u nás z čeho vybírat a vyplatí se hledat i v rámci méně profláknutých značek.
Veltlínské zelené 2019, Vinařství Verýsek, 12,5 % Hodnocení: 88/100
Víno ze 40 let starých vinic vysazených ve Velkých Bílovicích, ve viniční trati Zadní hora. Nový vinařský projekt Tomáše Osičky, aktuálně zatím v rozsahu několik tisíc lahví ročně. Víno bylo mícháno osm měsíců na kvasničných kalech, částečně zrálo v dřevěných sudech. Mé první seznámení s tímto vinařstvím a hodně pozitivní překvapení. Sytější zlatavá barva, ve vůni středně intenzivní víno, s tóny peckovin a jemného tónu ušlechtilého dřeva a vanilky. V chuti je víno středně plné, s fajn ovocným projevem připomínajícím meruňky nebo žlutý meloun, kombinovaným s tóny vanilky a toustu. Víno je elegantní, sladěné, s příjemnou kyselinou, opravdu skvěle pitelné, po láhvi se zaprášilo. Delší kořenitá dochuť.
Veltlínské zelené 2017, Syfany, 12 % Hodnocení: 87/100
Suché víno z Velkopavlovické podoblasti, obec Vrbice, trať Krátký. Nefiltrováno, víno zrálo devět měsíců v akátových sudech. Víno má sytější zlatavou barvu s měděnými odlesky. Vůně je hodně expresivní a výrazná, s tóny broskve, grepu, mandle a tónem heřmánku. Náznak exotického ovoce. V chuti příjemně svěží a suché víno, s vyšší kyselinou a příjemnou tělnatostí. Tóny bylinek, broskve, s náznakem čajových tónů. Exotičtější a po všech stránkách výraznější veltlín, ale bezva pití. Jemně minerální s delší dochutí. Vína z vinařství Syfany mi v minulosti ne vždy sedla, ale tento veltlín se rozhodně povedl.
Veltlínské zelené 2018, Vinařství Sedlák, 12,5 % Hodnocení: 87/100
Suchý veltlín, v pozdním sběru, z velkopavlovické podoblasti. Hrozny pocházejí z více než 40 let staré vinice. Víno zrálo v akátových sudech, má sytější zlatavou barvu. Vůně je bohatá a elegantní, kombinuje tóny citrusů, bílých peckovin a jemnou stopu dřeva. V chuti je víno uhlazené, s vyšší kyselinou, tóny nektarinek, citrónu, pepře. Kompaktní v chuti, sladěné, velmi příjemné víno. Energické ve svém projevu.
Veltlínské zelené 2017 Rosentické, Filip Mlýnek, 12,5 % Hodnocení: 86/100
Veltlínské zelené z Mikulovska, z obce Dobré Pole. Pozdní sběr, suché. Ve skleničce sytější zlatavá barva, vůně je relativně hodně výrazná, připomíná, rozkvetlou louku, lipový květ, bylinky a zralé broskve. V chuti působí víno plnějším, perzistentním dojmem. Vyšší kyselina dává vínu svěžest, ovocný projev doplňuje lehký zbytkový cukr. Objevují se tóny citrusů, rozkvetlé louky, jemný pepřový tón. Dochuť je delší s jemnou mineralitou v závěru.
Veltlínské zelené 2018, Víno Loigi, 13,5 % Hodnocení: 85/100
Znojemský veltlín z viniční trati Skalky. Víno má sytou zlatavou barvu a vyšší viskozitu. Ve vůni najdete tóny, broskve, žlutých jablek, akátu, ale také medové a jemně oxidativní tóny. V chuti je víno plnější, se střední kyselinou, lehce vystupujícím alkoholem v závěru. Delší dochuť. Víno má dobrou perzistenci, pevný střed chuti. Naturální styl vína bez přidané síry, ale čistě udělané a velmi pěkně pitelné. Příjemné překvapení.
Veltlínské zelené 2019, Víno Lípa, 13,5 % Hodnocení: 85/100
Suché víno, v přívlastku pozdní sběr. Mikulovská podoblast, viniční trať Turold. Středně intenzivní barva ve skleničce, žlutá se zelenkavými odlesky. Vůně se mladistvá, plná energie, středně intenzivní. Najdete v ní zelená jablka, citronovou kůru, meruňky a jemnou kořenitost. V chuti vyvážená kombinace vyšší kyseliny a jemného zbytkového cukru, víno působí plnějším dojmem v ústech, je příjemně šťavnaté. Primárně v ní najdete tóny limetky, citronu, meruňky a jemný pepřový tón. Klasický styl, který má potenciál oslovit širokou skupinu pijáků vína.
Veltlínské zelené 2018 VOC Znojmo, Vinařství Špalek, 12,5 % Hodnocení: 84/100
Suché víno z viniční trati Kraví hora. Středně sytá barva ve skle, pronikavá aromatika, trochu těžší. V chuti je víno středně plné, se střední kyselinou, s tóny broskve, žlutého melounu s podtóny citrusů a heřmánku. Příjemně pitelné víno, do sucha laděné, se středně dlouhým závěrem. VOC Znojmo na etiketě budí respekt, ale v tomto případě zůstala má očekávání částečně nenaplněna.
Veltlínské zelené 2019, Vinařství Kacetl, 12,5 % Hodnocení: 84/100
Veltlín ze Znojemska, viniční trať Pustina – Božice, stáří vinohradu zhruba 35 let. Vinifikace v nerezu, delší ležení na kalech, zhruba 10 % vína zrálo ve dřevě. Víno má světlejší slámovou barvu, středně výrazná vůně s tóny zralých citrusů, meruňky, bylinek a s náznakem medu. V chuti středně plné víno s říznou svěžestí citrusového ovce a vyšší kyseliny. Středně dlouhé, jemně minerální v závěru. Fajn pitelné, přímočaré a lehce nabroušené pití.
Akátový veltlín 2018, Vinařství Kacetl, 13,5 % Hodnocení: 82/100
Víno z viniční trati Weinperky – Miroslav, stará výsadba Veltlínu. Část vína zrála na slupkách a zbytek v akátovém sudu, kde víno leželo na hrubém kalu po dobu 10 měsíců bez přidání aditiv. Prakticky nesířeno. Středně výrazná vůně připomínající broskve, cider, lipový květ a náznak medicínských tónů. V chuti středně plné, s tóny bílých peckovin, mandlovým tónem a jemným pepřem. S vyšší kyselinou, ale také jemnou hořčinkou v dochuti.
Veltlínské zelené 2018, Vinařství Trpělka & Oulehla, 12 % Hodnocení: 80/100
Znojemský veltlín z obce Dolní Kounice, trať Šibeniční hora. Ve skleničce se středně sytou barvou, vůně je hodně výrazná, připomíná seno, žlutá jablka, lipový květ nebo jemné medové tóny. S ohledem na věk vína je aromatika docela těžká. V chuti je víno spíše lehčí, se středně výraznou kyselinou. Víno postrádá ovocnou svěžest, působí unaveným dojmem, v čase se určitě nebude zlepšovat. S víny Trpělka & Oulehla jsem v minulosti měl vždy spíš pozitivní zkušenost, v tomto případě to bohužel nebylo ono.