10 vín na sváteční týden

Červenec, 4.07.2016 08:48

Právě začínající pracovní týden je takový kraťas a stejný bude i dnešní příspěvek. Většina z Vás stejně určitě sosá filmečky v Karlových Varech, pádluje Vltavu nebo někde griluje do zblbnutí. Já jsem dnes ještě v pracovním procesu, jako jeden z mála zoufalců a do dovolenkového režimu přepínám až zítra. Minulý týden jsem nicméně stihl dvě degustace a to nejzajímavější z nich najdete níže. Kam zajít na #KVIFF na víno? Jeden tip v závěru.

index

Úterní degustace pro mne byla tak trochu mimořádná, poněvadž jsem si obrazně řečeno stoupl na druhou stranu barikády a jal se režie celé akce. Pro VinoDOC jsem dal dohromady ochutnávku 12 vín střední Itálie, neboli srovnání vín Toskánska s méně známými sousedy – Lazio, Umbrie a Marche. Těsně před začátkem prázdnin se v Potrefené huse na Albertově sešly dvě desítky vínomilců a i dle jejich zpětné vazby mám pocit, že to bylo moc fajn:).

Musím pochválit výběr vín!… Dělám si legraci, sebechvála smrdí, ale jinak platí, že zejména v červených vínech je střed Itálie neskutečně silný a Toskánsko, ač to nakonec u účatníků vyhrálo díky skvělému Brunellu di Montalcinu, muselo o své výsostné postavení hodně bojovat. Však má Umbrie legendární Montefalco Sagrantino a Marche odrůdu Montepulciano. Lazio je sice především krajem nekomplikovaných bílých vín, ale někteří výrobci zde produkují skvělá vína postavená na Bordeaux odrůdách, jako Melrot nebo Cabernet Sauvignon.

Jelikož jsem do degustace vybíral celý flight 12 vín, nechám tak trochu alibisticky následující doporučení na účastnících degustace. V průběhu večera se totiž vína hodnotila preferenčními hlasy a nejvíc jich dostal následujícíc kvintet: Brunello di Montalcino 2010 od malého toskánského vinařství Lambardi, můj tajný favorit Montefalco Sagrantino 2009 od legendy z Umbrie – vinařství Lungarotti a nebo delikátní Chianti Classico 2012 od Castello di Monsanto. Z bílých pak bodovalo Verdicchio dei Castelli di Jesi „Casal di Serra“ 2013 od vinařství Umani Ronchi z Marche a také šest měsíců v bariku zrající Lazio Bianco Ferentano 2012 z odrůdy Rossetto (vinařství Falesco).

Den na to jsem dal rád orazit svým hlasivkám, kecnul si na židli a užil si ochtunávku z pozice návštěvníka. Na Novoměstské radnici připravilo Kupmeto CZ průřez sortimentem vín legendárního vinařství Errazuriz z Chile. Nějakou tu zkušenost s tímto tradičním výrobcem mám již za sebou, pěl jsem tu onehdá ódy například na jejich Cabernet Sauvignon.

Degustace 10 vín ukázala, že charakteristickým prvkem portfolia Errazuriz je vyrovnanost a obecně hodně vysoká kvalita vín. Recept na úspěch? Zřejmě velmi dobrá kvalita hroznů, které v chilských podmínkách nemají problém optimálně dozrávat a vyladěný precizní postup ve sklepě vedou k vínům, ze kterých sice „nestříká terroir“, ale ze kterých sálá odrůdový charakter, čistota a energický projev. Zejména červená vína nabízí v poměru k ceně hodně zajímavou hodnotu. Errazuriz je prostě sázka na jistotu, vína s touto značkou prakticky nikdy nezklamou.

Kdybych měl vybrat z desítky prezentovaných vín tu zajímavější polovinu, přikláněl bych se k následujícím. Ze základní řady Estate Series, jejichž cena jen lehce přesahuje 200 Kč, by to byl bílý Sauvignon blanc 2015, který svou bohatou škálou aromatických tónů od citrusů, meruněk, či typického angreštu lehce připomíná stylem vína z Nového Zélandu, ale působí lehkým a svěžím dojmem. Z červených Estate Series pak dávám palec nahoru zejména za Carmenére 2014, které má koncentrovanou aromatiku, s tóny tmavého ovoce, hřebíčku nebo jemné fialky. V chuti je pěkně strukturované, delší s dobře integrovanými taniny.

Z vyšší produktové řady Max reserva (cena 399 Kč) sáhněte po parádním Merlotu 2013, který působí v ústech krásným robustním dojmem, s vyšším tříslem a koktejlem tónů od švestek, borůvek, ostružin, hřebíčku až po lékořici. Dochuť je delší kořenitě nasládlá. Hodně slušný koncert ve skleničce rozehrává i Cabernet Sauvignon 2014 stejné řady.

Vrcholem degustace bylo prestižní víno Don Maximiano 2013, se kterým vinařství mimo jiné objíždí svět a ve slepých degustacích ho nechává srovnávat s nejprestižnějšími víny z Bolgheri a Bordeaux. Víno bylo skvělé, není třeba chodit dlouho kolem horké kaše, ve všem minimálně o řád výš než předchozí vína. Vzhledem na relativně mladý věk vína mne překvapila jeho otevřenost a vřelost, čekal bych víno uzavřenější, víno „uražené“ takto brzkým otevřením. Jediným problémem tohoto vína je jeho cena bezmála 1550 Kč, a tady už má člověk v rámci vinného světa sakra z čeho vybírat. Naproti tomu řady Estate Series a Max reserva nabízí ve svých cenových hladinách skvělou hodnotu.

….no myslel jsem, že budu stručnější, ale asi mi to nějak moc nejde. Tak mi snad dámy a pánové prominou. Přeji pohodový zbytek svátečního týdne, třeba v doprovodu italských či chilských vín. Pokud se chystáte na filmový festival do Karlových Varů, nezapomeňte zaskočit do Bokovky (Husovo náměstí 2), kde dostanete nejen dobré víno, ale i nějaký ten vyladěný gáblík… Jo a v pondělí 11. července se chystá na Letné druhý vinný slet nedávno vzniklého Družstva, tak třeba se tam potkáme.

bokovka

Loading...