10 událostí roku 2012

Prosinec, 17.12.2012 08:49

Letí to jak blázen. Vinaři už mají dávno sklizeno, i hrozny pro výrobu ledových vín zvinic zmizely koncem minulého týdne. Ježíšek bude roznášet lahve hodným pijákům přesně za týden. A jaký že vlastně byl ten rok 2012? Trošku předčasně si tu pokusím zabilancovat. Respektive přináším pro připomenutí osobní přehled 10 zajímavých událostí či trendů, které se letos objevily vtom tuzemském vinařském rybníčku.


Květnové mrazy

Asi nejvíce letos matka příroda potrápila vinaře vdruhé polovině května. Vpátek 18. května nečekaně přišlo mrazivé ráno, rtuť na teploměrech klesla hluboko pod 0 °C. Mrazem byly zasaženy všechny vinařské oblasti od Znojma po Uherské Hradiště, nejvíce pak Slovácko. Dle prohlášení zástupců Svazu vinařů se jednalo o mimořádnou situaci, kterou tu vinařské firmy nepamatují minimálně deset let. Ačkoliv se vdruhé polovině roku počasí snažilo seč mohlo, květnové škody již nahradit nešlo. A výsledek? Zejména díky zimním a jarním mrazům letos vinaři sklidili zhruba o 20 % méně než loni.

Spotřební daň na víno

Bude, nebude, bude a teď zas nebude. Vinaři si vprůběhu roku museli připadat jako na houpačce Ministerstva financí. Snápadem zavést spotřební daň na víno přišel Miroslav Kalousek už vlednu, viděl vněm potenciál, jak do děravého státního rozpočtu nalít něco málo financí znového zdroje. Vinaři se proti novince razantně postavili, argumentovali zbytečnou administrativní zátěží, zvýhodněním dovozů či absencí podobných daní vrámci EU. Lobbovalo se a pod peticí proti zavedení daně e nashromáždilo nějakých 40000 podpisů. Byly to nervy, ale nakonec to vypadá na happy end. Ústy 1. náměstka ministra financí Ladislava Minčiče totiž bylo nedávno oznámeno, že vsoučasnosti se již na ministerstvu snávrhem nepočítá.

Znovín na vrcholu

Ředitel společnosti Znovín Znojmo Pavel Vajčner letos rozdával úsměvy na všechny strany. Bodejť ne, mimo jiné se mu podařilo opanovat dvě ze tří prestižních vinařských klání. Koncem srpna nejprve převzal na pražském Žofíně ocenění Vinař roku 2012, nedlouho na to se radoval ztitulu Král vín 2012, který získalo jeho víno Tramín červený 2011, výběr zbobulí, absolutním ziskem 92,4 bodů. Vtřetí soutěži „Vinařství roku 2011“ sice zlatý hattrick nezískal, ale i tak se Znovín Znojmo dostal do šestice finalistů této soutěže. Prostě jestli byl rok 2011 rokem Volaříka, tak rok 2012 byl rokem Znovínu.

Davidové vs Goliášové

Někteří tuzemští vinaři, sdružení ve Vinařské asociaci ČR (například Tomáš Krist, Josef Valihrach, Pavel Beneš, Pavel Kosík, Petr Nejedlík nebo Ludvík Maďěřič), se otevřeným dopisem pustily do kritiky fungování Vinařského fondu a Svazu vinařů ČR. Ve své kritice obviňují instituce z podpory pouze velkých vinařských firem. Ve prospěch malých vinařů se prý nedělá téměř nic. Vinařům se nelíbí, jak je nakládáno s povinnými odvody (0,50 Kč z každého litru vína), které sice platí všichni vinaři, ale užitek z nich mají jen velké vinařské závody. O rozdělování peněz nastřádaných ve Vinařském fondu přitom prakticky rozhoduje jedenáctičlenná rada složená z regionálních politiků a vinařů, kteří schvalují také podpory sami sobě. Ostatně několikrát se vprůběhu roku Vinařský fond dostal ohledně svých netransparentních zakázek a absenci výběrových řízení také pod palbu některých médií. Pořádat výběrová řízení? „Bylo by to zbytečné a nehospodárné,“ prohlásil vprůběhu roku kdotazům novinářů tehdejší ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec. Skandály a spory mezi vinaři nakonec vyústily kodstoupení vedení fondu a koncem října bylo zvoleno předsednictvo nové. Ani jeden znominovaných kandidátů Vinařské asociace, která se snaží zájmy malých vinařů zastupovat, se do výběru nedostal.

Marketingové inovace

Konkurence mezi tuzemskými vinaři je velká a některé vinařské firmy proto hledají originální cesty, jak oslovit nové zákazníky či vyvolat nějaký ten „wow“ efekt. O marketingovém projektu Miss Víno Morava jsem tu psal nedávno, ale zajímavého se toho letos urodilo více. Například Vinné sklepy Lechovice pobavily speciální řadou vín Queer pro gaye a lesbičky. Dle prohlášení společnosti prý ani tak nešlo o zisky zprodejů, ale o poukázání na netoleranci ve společnosti a podporu práv menšin. Dobšický Lahofer zase začal zákazníkům nabízet možnost koupit si vrámci jejich vinic hlavu vinné révy. Spolu svinohradníkem se o ni celý rok její majitel může starat a sledovat, jak mu hrozny rostou před očima. Mikrosvín Mikulov vdubnu oznámil, že jako první vinařství v tuzemsku na svých lahvích populární QR kódy. A vpodání nového vinařství U Dvou lip jsme se zase koncem roku dočkali dokonce zpívající etikety.

Reisten a další na prodej

Několik vinařství vprůběhu roku změnilo své majitele. Doba je zlá, konkurence nespí a udržet se na špici není jednoduché. Asi nejvíce diskutovaným prodejem se mezi vínomily stalo vinařství Reisten, které skončilo vrukou Templářských sklepů Čejkovice, tedy podniku, jehož pověst vzasvěcených kruzích není příliš vysoká. Za vše mluví probíhající spor se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí (SZPI), která před časem nechala stáhnout z obchodů milión lahví vína zČejkovic. Jak hodně vezmou Templáři Reisten zPavlova pod svá křídla ukáže čas, respektive vína, která na nás budou vnásledujících letech sypat.

Prodeje se dočkalo letos i vinařství Kolby, jenž si vminulosti vrámci skupiny Sazka hýčkal sám Aleš Hušák. Ten už vSazce není a skončilo i Kolby, které bylo prodáno společnosti Rosso Steel. Prodejní cena přesáhla 45 milionů korun a dalšími zájemci o koupi vinařství Kolby prý byly společnosti Synot, Wine Incest (Mikrosvín) a Proxy Finance (Sonberk). A prodej ještě jednou. Novým vlastníkem Pavlovínu se včervnu staly České vinařské závody. Již dříve se přitom České vinařské závody, jejichž nejslavnějším prodejním artiklem je nesmrtelný Sklepmistr, staly vlastníkem vinařské společnosti Vinium.


Šroubovací revoluce

Rostoucí popularita šroubovacích uzávěrů je celosvětovým trendem a ani Morava není výjimkou. Vuplynulém roce začalo masivněji šroubovací uzávěry používat několik větších producentů. Příkladem budiž oceňované vinařství Volařík, které pod šroubovací uzávěry nalahvovalo hned 60 % produkce ročníku 2011. Kromě Volaříka začal ve větší míře pro svá vína šroubovací uzávěry vletošním roce používat také třeba Mikrosvín Mikulov nebo Vinařství Zaječí. Pod tento typ uzávěrů lahvují zejména mladá vína kokamžité spotřebě, vína určená pro gastronomii nebo roséčka. Šroubovací revoluce na Moravě začala a korek tu začíná ztrácet půdu pod nohama. Jaké plány mají vinaři se šroubovacími uzávěry včlánku zde.


Veltlin in Karlin

Pražské vinné bary vpolovině roku rozšířil sympatický bar Veltlin. Událost jen pro Pražáky, mohlo by se zdát, ale nejen ti navštěvují tento podnik, kde jsou doma autentická, přírodní či biodynamická vína. Do zdárného konce, tedy otevření, tento projekt dotáhl Bogdan Trojak se svou partou. Originální, interiér, příjemná obsluha a degustační místnost vsuterénu. Do Veltlinu se dá jen tak zajít posedět na skleničku nebo „za kulturou“ na některou zpravidelných degustací. Začátkem prosince pak vtomto baru proběhl první pražský salon oranžových vín. O Veltlinu se prostě hodně mluví, a že si celkem rychle našel svou komunitu zákazníků svědčí i 868 fanoušků na Facebooku.

Medailové orgie

Malé samolepky vpodobě různých medailí prodávají vína. Tento fakt nelze pominout a proto stále více vinařů lepí na své lahve stále více medailí. Touha získat jakékoliv oprávnění samolepku nalepit se začíná měnit v posedlost. Mánii mezi zákazníky krmí jak Národní vinařské centrum, potažmo Vinařský fond, které chrlí neuvěřitelné kvantum tiskových zpráv o tom, kde ve světě jaké víno zabodovalo, jaké to zase byly žně, jak naši vinaři opět uspěli vmezinárodní konkurenci a nevím co ještě. Jako by to snad ještě někoho zajímalo. Do toho různá národní kola všelijakých soutěží, salony, přehlídky, veletrhy….Pozadu nezůstávají ani časopisy o víně, Prague Wine Trophy od VINOREVUE zbylé magazíny zřejmě nemohly překousnout, tak začaly sudělováním vlastních medailiček vrámci redakčních testů. Není se co divit, že i mezi vinaři se začínají ozývat stále výraznější hlasy, že těch soutěži a medailí začíná být trochu moc..

Fejky roku

Padělky či podvody se netýkají jen luxusních francouzských vín prodávaných vdražbách za statisíce či miliony korun. U nás se podobné praktiky týkají paradoxně těch nejlevnějších vinných komodit. Netřeba se rozepisovat o burčáku, jehož napodobeniny doplňují každoročně na podzim billboardy u tuzemských silnic druhých a třetích tříd. Kromě něj se zmého pohledu objevily dva pozoruhodné případy vinařské „levoty“, které stojí za pozornost.

Hned vlednu Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila v několika vinotékách na jihu Moravy prodej nekvalitního sudového vína. Největšího překvapení se inspektorům dostalo ve vinotéce patřící Vinařství U Kapličky. Podle inspektorů SZPI se zde prodávalo sudové Veltlínské zelené od LIVI Dubňany obsahující 73 % vody. To už je slušnej stříček. Podobně dopadlo i jakostní víno Müller Thurgau, naředěno bylo z 19 procent. Absolutní šok pak čekal na celníky vpražské Libuši, když na místním tržišti známém jako SAPA nalezli 2432 litrů padělaného vína značky Sklepmistr. Kpadělaným vínům Sklepmistr mluvčí Generálního ředitelství cel uvedla: „Nabízené padělky se lišily od originálních výrobků nejen cenou, etiketou a korkem– ale především podřadnou kvalitou.“ Tak já vám nevím, kam ten svět spěje, když už ani u Sklepmistra si člověk nemůže být jistý jeho pravostí…Možná skutečně tento týden přijde ten avizovaný konec světa. Ale jinak to byl letos povedený rok, co říkáte? Ostatně celkově by to jak co se týká daně, tak kvality úrody, mělo skončit šťastně. Jaká událost ze světa vína vprůběhu letošního roku zaujala nejvíce vás? Které víno vás letos absolutně dostalo? Jaké víno byste si otevřeli kdyby přišel konec světa? A když nepřijde, tak ať je ten rok 2013 ještě vykutálenější!

2 komentáře:

Anonymous

17. December 2012 09:11

Krásné shrnutí roku,tak jak má být. A těch fejků je mnohem víc,stačí se podívat na web potravinynapranyri.cz,přibývá to tam.

Anonymous

18. December 2012 08:05

No je pravda, ze padelani Puvodniho Sklepmistra, to uz je neco co nuti k zamysleni :-)

Okomentovat:

*

Loading...